Pierwszy oficjalny crash test dwóch samochodów elektrycznych

Zderzenie czołowe Mercedesa EQA vs. EQS SUV. To pierwszy publicznie tego typu test opublikowany przez Mercedesa. Dwa auta elektryczne. Mały EQA spotyka się z dużym SUV-em EQS.

Publikacja: 13.10.2023 06:42

Pierwszy oficjalny crash test dwóch samochodów elektrycznych

Foto: mat. prasowe

Na początku dzieli ich 130 metrów. Za kilka sekund Mercedesy EQA i EQS SUV zderzą się z prędkością 56 km/h. Dlaczego Mercedes stawia Dawida przeciwko Goliatowi, czyli swój najmniejszy z największym samochodem elektrycznym o różnicy masy własnej 800 kg? Po to żeby udowodnić, że samochody elektryczne są bezpieczne. - Nie ma różnicy w bezpieczeństwie między małymi i dużymi samochodami, silnikami spalinowymi i samochodami elektrycznymi – twierdzi Paul Dick, dyrektor ds. bezpieczeństwa pojazdów Mercedesa.

W centrum zderzeniowym codziennie przeprowadzane są trzy crash testy, 900 przez cały rok. Ale dwa elektryczne Mercedesy zderzą się tu po raz pierwszy. Eksperci ds. bezpieczeństwa chcą sprawdzić jakie powstaną odkształcenia i związane z nim rozpraszanie energii. Samochody przeszły kolizję w warunkach trudniejszych niż wymagane przez prawo. Euro NCAP określa prędkość przy tego typu testach na 50 km/h. Pomimo poważnych deformacji Paul Dick jest bardzo zadowolony. Kabina pasażerska i akumulator wysokiego napięcia pozostały nienaruszone, drzwi w obu pojazdach można było otworzyć, a układy wysokiego napięcia wyłączyły się automatycznie. Jednak w EQA przód i przednia szyba zostały znacznie bardziej dotknięte niż w EQS SUV. Wewnątrz mniejszego znajdują się drobne kawałki szkła. Dla inżynierów testujących ważne jest, aby z przedniej szyby nie odpadły żadne duże kawałki szkła.

Czytaj więcej

Mercedes eActros: Ta elektryczna ciężarówka ma przełamać dominację diesla

mat. prasowe

Cztery manekiny i ich obrażenia

We wnętrzu EQA i EQS znajdowały się dwa dorosłe manekiny. Łącznie trzy kobiety i jeden mężczyzna. Ocenia się aż 150 punktów pomiarowych manekina. W tym wypadku odczyty sugerują niskie ryzyko poważnych lub śmiertelnych obrażeń. Oznacza to, że dzięki zdefiniowanym strefom zgniotu i nowoczesnym systemom bezpieczeństwa oba pojazdy zapewniają swoim pasażerom bardzo dobry potencjał ochrony. Wszystkie środki bezpieczeństwa, takie jak poduszki powietrzne – także te przed kolanami – i napinacze pasów z ogranicznikami napięcia pasów uruchomione zgodnie z przeznaczeniem. Ten test zderzeniowy potwierdza zatem wynik, który inżynierowie obliczyli wcześniej w licznych symulacjach komputerowych. Rzeczywiste testy pojazdów służą zawsze jako ostateczne porównanie wyników symulacji.

mat. prasowe

Czytaj więcej

Mercedes celem fałszerzy. Przechwycono ponad 1,6 mln podrobionych produktów
Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro