W Pile powstaje nowa marka ciężarówek. Trafi do wojska i straży pożarnej

Gralion to nowa marka terenowych ciężarówek, które produkowane będą w Pile. Właśnie tam powstaje nowa fabryka, w której produkowane będą podwozia samochodów terenowych zupełnie nowej marki Gralion. Duży prześwit sprawia, że pojazd idealnie sprawdzi się w wojsku.

Publikacja: 15.06.2023 18:07

W Pile powstaje nowa marka ciężarówek. Trafi do wojska i straży pożarnej

Foto: mat. prasowe

Za projektem stoi firma Hilltech Truck sp. z o.o., która zawarła porozumienie z włoskim producentem samochodów specjalistycznych Tekne Srl. W Pile będą produkowane podwozia do dwóch typów samochodów ciężarowo-terenowych - 4x4 i 6x6, o DMC od 7,5 do 12,5 tony. Firma Tekne od 1990 roku zajmuje się produkcją i projektowaniem wozów specjalistycznych dla wojska, w tym pojazdów logistycznych i opancerzonych oraz zabudowy do samochodów specjalnych wykorzystywanych przez armię, policję, straż pożarną, służby medyczne, ale także firmy komunalne.

mat. prasowe

Czytaj więcej

Posłowie zapytali ile wydaje Izera. Pensje pochłonęły kwotę 1,7 mln zł

Pojazd pochodzi w włoskiej wersji nosi nazwę Graelion, jego polski odpowiednik nazywać się będzie... Gralion. Co ciekawe wersja 4-kołowa ma nosić oznaczenie 244, a 6-kołowa - 266. Dokładni tak jak nazywano terenowe Stary w wersjach używanych przez wojsko czy straż pożarną. Pierwsze auta zjadą z taśmy w Pile w sierpniu 2023 roku. Przez pięć lat roczna produkcja ma rozwinąć się do 1600 sztuk. W nowym zakładzie docelowo ma pracować 200 osób.

Czytaj więcej

BMW pozazdrościło Toyocie i zbudowali samochód, którego nie da się kupić

Gralion w każdej z wersji napędzany jest silnikiem Iveco o mocy 173 KM spełniający normę Euro 6. Jednostka napędowa może być połączona z manualną lub automatyczną skrzynią biegów. Samochód posiada sztywne mosty napędowe, zawieszenie na resorach piórowych oraz hamulce tarczowe. Wyposażenie obejmuje m.in. reduktor, a prześwit wynosi 45 cm. Produkowane w Pile podwozia będą mogły być wykorzystywane zarówno jako podstawa dla średnich terenowych wozów strażackich, wojskowych pojazdów w wersji podstawowej lub opancerzonej, jako baza do budowy karetek, pojazdów do ewakuacji, pojazdów serwisowych dla kolei czy w usługach komunalnych.

mat. prasowe

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro