Gdzie wystawiono najwięcej mandatów z fotoradarów?

W ubiegłym roku w Polsce wystawiono o 66 proc. więcej mandatów z fotoradarów niż rok wcześniej – wynika z opracowania ramkomat.pl.

Publikacja: 15.06.2020 00:07

Gdzie wystawiono najwięcej mandatów z fotoradarów?

Foto: moto.rp.pl

W 2019 roku na terenie kraju działało 435 stacjonarnych fotoradarów. W dyspozycji Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym CANARD było także 29 mobilnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych w pojazdach, 30 do odcinkowego pomiaru średniej prędkości oraz 20 kamer rejestrujących przejazd na czerwonym świetle.

CZYTAJ TAKŻE: Policja się zbroi. Kupuje pancerne terenówki

Ramkomat.pl opracował ranking, w którym wykazuje liczbę wystawianych mandatów z fotoradarów w minionym roku. Z danych wynika, że zwiększyła się o 66 proc. w porównaniu do roku wcześniejszego. W 2019 roku wystawiono w Polsce łącznie 717 tysięcy mandatów za naruszenie przepisów, zarejestrowanych przez fotoradary, co jest znaczącą skokiem w górę w porównaniu do 2018 roku, kiedy to wystawiono 432 tysiące mandatów. Wystawione kary nie oddają jednak liczby rejestracji wykroczeń. Zarejestrowano ich ok. 1,6 mln co stanowi ponad dwa razy tyle ile mandatów wystawiono.

""

moto.rp.pl

– Nie zawsze można ukarać nieprzepisowo jeżdżących kierowców. Najczęstszymi powodami są nieczytelne zdjęcia wykonane przez fotoradar, a także brak pełnych danych na temat właściciela auta w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Ponadto niekiedy urządzenia rejestrują również nieprzepisową jazdę pojazdów uprzywilejowanych – informują autorzy opracowania.

Według statystyk najwięcej przekroczeń prędkości rejestrowano na Śląsku. Liderem są Koziegłowy w województwie śląskim – 24 700 przypadków. Numer dwa zajmuje Siewierz – 22 200 przypadków, a podium zamykają Gliwice – 21 300 przypadków. Odcinkowe pomiary prędkości z kolei największe żniwo zebrały w Lublinie – 24 100 przypadków. Raport przygotowany przez ramkomant.pl uwzględnił również rejestrację przejazdu na czerwonym świetle. Najwięcej takich wykroczeń było w Jabłonnej na Mazowszu – 5700 przypadków, Mrokowie – 5100 przypadków oraz Pile – 3000 przypadków.

""

fot. AdobeStock

moto.rp.pl

CZYTAJ TAKŻE: Będzie więcej fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości

Z opublikowanego przez rankomat.pl opracowania wynika, że w Polsce łamanie przepisów jest nagminne. Niedługo sieć fotoradarów ma zostać zwiększona.

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro