Stają fabryki samochodów w Rosji. Zero klientów

Największy producent samochodów osobowych w Rosji zatrzymał taśmy, bo sprzedaż nowych aut spadła do zera.

Publikacja: 29.04.2020 21:47

Stają fabryki samochodów w Rosji. Zero klientów

Foto: moto.rp.pl

Koncern AwtoWAZ posiadający 20 proc. rynku aut osobowych Rosji, od środy (29 kwietnia) zamyknął swoje fabryki i biura. Przerwa ma potrwać do 18 maja, dowiedziała się agencja TASS. Decyzja ma związek z obowiązującą w Rosji narodową kwarantanną i gwałtownym spadkiem dochodów obywateli federacji. To z kolei doprowadziło do zmniejszenia się do blisko zera sprzedaży nowych samochodów. Zanim zapadła decyzja o zatrzymaniu taśm, wydatki AwtoWAZ na podtrzymanie produkcji sięgały już 2 mld rubli (112,4 mln zł) dziennie, poskarżył się na spotkaniu z Władimirem Putinem w piątek prezes Yves Caracatzanis, który od połowy 2018 r kieruje rosyjskim koncernem.

CZYTAJ TAKŻE: Łada 4×4: Po 43 latach nareszcie z klimatyzacją

""

Łada Xray.

moto.rp.pl

– Nawet kiedy znów ruszą linie produkcyjne, to przez kilka miesięcy będziemy mieć ogromne problemy ze środkami obrotowymi. Nie wystarczy ich, by wesprzeć kooperantów oraz by wykonać zobowiązania wobec pracowników. Np. 15 maja musimy zapłacić tzw. Opłatę utylizacyjną w kwocie ponad 20 mld rubli (1,1 mld zł) – wyliczył prezes. W związku z tak trudną sytuacją, poprosił prezydenta, by ten polecił gubernatorom wydanie zgód na otworzenie w regionach salonów dilerskich i centrów serwisowania samochodów, a także, by władze przedłużyły i zwiększyły programy ulgowych kredytów dla kupujących swoje pierwsze auto (programy „Samochód rodzinny” i „Pierwszy samochód”). Tylko dzięki nim w ostatnich latach rosyjski sektor motoryzacyjny utrzymuje się na powierzchni. Obecny postój (trzy tygodnie) będzie najdłuższy wśród pięciu już przerw w pracy AwtoWAZ w tym roku. Pierwszy (dwudniowy) był 9 i 10 stycznia. Koncern informował, że od 29 kwietnia przejdzie na czterodniowy tydzień pracy. Teraz zapadła decyzja o jej przerwaniu.

""

Łada Vesta SW Cross

moto.rp.pl

Według danych Asocjacji Biznesu Europejskiego AwtoWAZ zmniejszył w marcu sprzedaż modeli Łada o 3 proc. do 32,8 tys w ujęciu rocznym. Także o 3 proc. mniej koncern sprzedał w pierwszym kwartale. W kwietniu rynek gwałtownie się załamał. AwtoWAZ niedawno świętował swoje półwiecze. Obecnie koncern należy do spółki Alliance Rostec Auto B.V. , której właścicielem jest Renault (67,61 proc.), i państwowy Rostech (32,39 proc.). Najwięcej – ponad 800 tys. aut, firma wyprodukowała w 2008 r, aby w skutek globalnego kryzysu spaść do 300 tys. rok później. Od 2017 r produkcja nie przekracza 0,5 mln. Grupa GAZ oligarchy Olega Deripaski prognozuje na ten rok spadek sprzedaży nowych samochodów osobowych (LCV) w Rosji, o co najmniej o połowę w ujęciu rocznym.

CZYTAJ TAKŻE: Pół wieku z Ładą: Auto dla sowieckich mas

""

Łada Largus.

moto.rp.pl

Tu i Teraz
Blokada mostów w Warszawie. Policja obserwuje przeprawy przez Wisłę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę