Łada się zmienia. W nowym roku modelowym Łada będzie oferować swój model 4×4, wcześniej znany pod nazwą Niva z nowymi dodatkami i poprawionym komfortem. Po 43 latach produkcji Niva otrzyma po raz pierwszy opcję klimatyzacji.

Łada od przyszłego roku nie będzie oferować swoich nowych modeli w UE. Powodem są nowe normy spalin. Mają być jednak wyjątki. Model 4×4, lepiej znany pod starą nazwą Niva, prawdopodobnie będzie nadal sprzedawany w wybranych państwach np. w Niemczech. Tamtejszy importer chce spełnić bardziej rygorystyczne normy dzięki odpowiedniemu, dodatkowemu rozwiązaniu do oczyszczania spalin. Technicznych szczegółów nie podaje. Polski importer chce dołożyć wszelkich starań żeby od przyszłego roku również utrzymać model 4×4 w sprzedaży.

Od przyszłego roku w modelu 4×4 znacznie wzrośnie poziom komfortu. Po czterech dekadach Łada zmieniła obsługę przedniego nawiewu, który składał się do tej pory z wentylatora i sterowania ogrzewaniem za pomocą trzech nostalgicznych, przesuwnych dźwigni. Zamiast tego teraz będzie panel z obrotowymi pokrętłami kontroli temperatury i prędkości przepływu powietrza. Na życzenie będzie można mieć klimatyzację. Gotowy podzespół zapożyczono z magazynów grupy Renault-Nissan.

Zespół instrumentów, z małym wyświetlaczem komputera pokładowego pośrodku został również przeprojektowany. Ponadto, dolna część konsoli środkowej została zmieniona, tutaj są przełączniki ogrzewania siedzeń, przyciski otwierania okien i elektrycznie regulowanych lusterek zewnętrznych. W nowym panelu znajdują się również dwa uchwyty na kubki i dwa gniazda zasilania.

Również fotele zostały zmienione. Te nowe powinny być wygodniejsze. Udoskonalono także funkcję składania oparcia, która umożliwia łatwiejszy dostęp na tylne siedzenia. Na tylnej kanapie pojawiły się dwa zagłówki. I chociaż model 4×4/Niva nadal nie ma poduszki powietrznej dla kierowcy ani pasażera z przodu, to teraz na fotelu kierowcy znajduje się… boczna poduszka powietrzna.

CZYTAJ TAKŻE: Top 20: Czym jeżdżą Rosjanie

Dalsza poprawa komfortu dotyczy zamocowań silnika (mniej wibracji) i izolacji akustycznej wnętrza. Wersja wyposażenia Urban ma teraz zamontowane światła przeciwmgielne w zderzaku. Łada nie ogłosiła jeszcze dokładnego rozpoczęcia sprzedaży i zaktualizowanych cen.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

4 cechy, jakie musi mieć dobre radio samochodowe. Jak wybrać odpowiedni model?

Radia samochodowe nadal nie odeszły do lamusa. Jeśli Twoje auto nie ma wbudowanego radia, ...

Ciężarówka Alfy Romeo z napędem elektrycznym. Niestety to tylko wizja

Ciężarówka Alfy Romeo z napędem elektrycznym? Niestety to dzieje się tylko w photoshopie. Projekt ...

Opel chce zostać marką globalną

Kilka dni po ogłoszeniu przez Opla rozpoczęcia eksportu do Ekwadoru i Kolumbii niemiecka marka ...

Porsche 911 odporne na pandemię

Przez ostatnie miesiące sprzedaż pojazdów przez koronawirus i lockdown znacząco się zmniejszyła. Są jednak ...

Dwa kółka Suzuki: od luksusowego skutera do sportowych maszyn

Suzuki oferuje nie tylko szeroką gamę wszechstronnych samochodów. Ostatnimi czasy przez salony firmowe japońskiego ...

3,2 mld euro na prace badawcze nad bateriami

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną 3,2 mld euro z 7 krajów, w tym Polski, ...