Autostrada Moskwa-St. Petersburg gotowa po… 50 latach

To jeden z największych projektów infrastrukturalnych Rosji. Oddana do użytku płatna autostrada M-11 ma 684 km, po cztery pasy ruchu po każdej stronie i kosztowała równowartość 33,2 mld zł. Droga jest częścią szlaku Europa- Zachodnie Chiny. Po raz pierwszy trasa znalazła się w planie inwestycyjnym Moskwy pół wieku temu.

Publikacja: 18.11.2019 10:18

Autostrada Moskwa-St. Petersburg gotowa po… 50 latach

Foto: moto.rp.pl

Prędkość na tej autostradzie to dziś maksimum 130 km/h, ale ma zostać podniesiona do 150 km/h. Przejazd kosztuje 1,3-2 tys rubli (78 zł – 120 zł), informuje gazeta Izwiestia. Wiele rosyjskich mediów podkreśla, że trasa, która kosztował budżet 550 mld rubli (33,2 mld zł) szybko się zwróci z naddatkiem. Łączy nie tylko dwa największe miasta Rosji, ale też przyśpieszy zakończenie najważniejszego drogowego megaprojektu Rosji – korytarza transportowego Europa-Zachodnie Chiny mającego liczyć 8500 km.

""

moto.rp.pl

Portal Lenta podkreśla, że choć budowa autostrady ruszyła w 2012 r, to w rzeczywistości inwestycja ciągnęła się przez 50 lat. Droga została wpisana do planu inwestycyjnego Moskwy w 1971 r. Wiele razy była rozpoczynana i odkładana. Nie doczekała się realizacji aż do początku lat 2000, kiedy projekt przyklepał Władimir Putin. Minęła kolejna dekada, zanim na trasie pojawiły się pierwsze maszyny.

""

moto.rp.pl

Przez siedem lat budowy koszty wzrosły, a terminy oddania były kilka razy przekładane. Urzędnicy wyjaśniali, że winne są zachodnie sankcje oraz…archeolodzy, którzy znaleźli na trasie osadę sprzed trzech tysięcy lat. A to zgodnie z prawem, spowodowało wstrzymanie inwestycji, do czasu przeprowadzenia potrzebnych badań. Teraz Rosjanie muszą od zera zbudować odcinek korytarza Europa-Chiny Zachodnie do Niżnego Nowogrodu i Kazania. Droga miała być gotowa w 2023 r, teraz mówi się, że gotowy w dwóch trzecich odcinek będzie do 2028 r.

CZYTAJ TAKŻE: 200 mld zł poszło już na polskie drogi

Moskwa spodziewa się dużych korzyści gospodarczych od otwarcia korytarza tranzytowego z Europy do Chin. Wzdłuż trasy znajduje się 70 proc. rosyjskich zakładów motoryzacyjnych, 50 proc. producentów z sektora lotniczego i kosmicznego, 40 proc. zakładów metalurgicznych.

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro