Chiny są liderem globalnego rynku baterii do elektrycznych samochodów. – Udział w rynku dziesięciu największych producentów baterii na świecie osiągnął 81 proc. i są to wyłącznie firmy z Azji – informuje raport chińskiego Haitong Banku, do którego dotarła „Rzeczpospolita”. W rankingu instytutu Gaogong pierwsze trzy miejsca pod względem globalnych udziałów w produkcji baterii zajmują: Contemporary Amperex Technology CATL (Chiny), Panasonic (Japonia) oraz BYD Company (Chiny). Pozostali producenci to firmy: LG, Guoxuan High-Tech, Automotive Energy Supply Corporation, Farasis Energy, Lishen oraz BAK Power.
fot. AdobeStock
Zdaniem Dan Jin, senior banker zajmującej się bankowością inwestycyjną w Haitong Banku, chińscy producenci będą coraz więcej inwestować w Europie. Ma temu sprzyjać wycofanie wsparcia chińskiego rządu dla producentów samochodów elektrycznych, co zwiększy w Chinach konkurencję ze strony międzynarodowych koncernów, a w konsekwencji skłoni chińskie firmy do poszukiwania dla siebie nowych szans w innych krajach. – W zamyśle chińskich władz konkurencja ze strony zagranicznych firm ma stać się dla producentów z Państwa Środka katalizatorem do ekspansji międzynarodowej i inwestycji za granicą – stwierdza Dan Jin.
CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: Gwałtownie rośnie popyt na (używane) elektryki
Europa dzięki szybko rosnącej sprzedaży samochodów elektrycznych ma być dla Chińczyków obiecującym kierunkiem. Zwłaszcza że na tle całego rynku europejscy producenci baterii pozostają w tyle. – Pojemność wszystkich akumulatorów litowo-jonowych produkowanych w UE to mniej niż 4 proc. pojemności dostępnej na świecie. Jednocześnie szacuje się, że od 2025 r. wartość europejskiego rynku baterii do aut może sięgnąć nawet 250 mld euro rocznie – podkreśla Dan Jin. Duże inwestycje już napływają. Według Haitong Banku w Niemczech w produkcję baterii CATL zainwestuje do 1,8 mld euro, a Farasis Technology ponad 600 mln euro. Svolt Energy, wywodzący się od producenta samochodów Great Wall, wyłoży 2 mld euro na wybudowanie w Europie fabryki i centrum badawczego.