Lee Iacocca, „ojciec Forda Mustanga”, nie żyje

Nie żyje Lee Iacocca, jeden z najsłynniejszych menedżerów amerykańskiej motoryzacji, który stworzył Forda Mustanga i uratował Chryslera przed bankructwem w 1980 r. Miał 94 lata.

Publikacja: 03.07.2019 09:25

Lee Iacocca, „ojciec Forda Mustanga”, nie żyje

Foto: fot. Youtube

Jeden z najsłynniejszych przedstawicieli amerykańskiej motoryzacji zmarł 2 lipca w swoim domu w Kalifornii. Był synem włoskich imigrantów, urodził się w Allentown w Pensylwanii 15 października 1924 roku. Jego pełne oficjalne nazwisko to Lido Anthony Iacocca.

Karierę w amerykańskiej motoryzacji zaczął w Ford Motor Company w 1946 roku. Prezesem Forda został w 1970 roku, a w 8 lat później został usunięty z tego stanowiska przez Henry Forda Jr. W swojej autobiografii wydanej w roku 1984 napisał „Zaczynałem karierę jako syn biednych imigrantów i przepracowałem ciężko całą drogę do stanowiska prezesa Ford Motor Company. Kiedy wreszcie się tam znalazłem, przeznaczenie powiedziało mi: Poczekaj moment, to jeszcze nie koniec. Teraz dowiesz się jak to jest być strąconym z wierzchołka Mount Everest”.

""

Lee Iacocca z prezydentem Billem Clintonem (1993 r.) / fot. Wikipedia

moto.rp.pl

W 1978 roku znalazł zatrudnienie w Chrysler Corp., a w rok później już był jego prezesem. Dziś mówi się, że gdyby nie Iacocca, Chryslera dzisiaj by nie było. Udało mu się wówczas przekonać Departament Skarbu, że powinien zagwarantować 1,5 mld dol. kredytu dla koncernu i dzięki temu Chrysler przetrwał recesję. A firma pod kierownictwem Iacokki kredyt spłaciła przed terminem, a rząd zarobił na wzroście kursu akcji.

CZYTAJ TAKŻE: Sergio Marchionne, legendarny szef Fiata Chryslera, nie żyje

Z Chryslerem identyfikował się do tego stopnia, że sam występował w reklamach jego samochodów. Najsłynniejsza z nich: Iacocca stoi oparty o Plumoutha Vager T-115 i mówi: „Jeśli znajdziesz lepszy samochód, to go po prostu kup”. A auta produkowane przez koncern z powodzeniem były wówczas w stanie sprostać azjatyckiej konkurencji, która masowo pojawiła się na rynku amerykańskim. Z Chryslerem rozstał się w 1992 roku.

Tu i Teraz
Przejazd autostradą A4 będzie darmowy. Umowa z zarządcą nie będzie przedłużona
Tu i Teraz
Mercedes-AMG zmienia zdanie. Nowy silnik V8 zamiast czterocylindrowego PHEV
Tu i Teraz
Volkswagen wraca do korzeni. Powrót dobrze znanych symboli
Tu i Teraz
94-letni Sobiesław Zasada wyruszył "Maluchem" do Monte Cassino
Tu i Teraz
Po podwyżce opłat za przejazd autostradą A4 Stalexport ma imponujące zyski