Carlos Ghosn może wyjść z aresztu za kaucją

Sąd rejonowy w Tokio zezwolił Carlosowi Ghosnowi na opuszczenie aresztu za kaucją po ponad 100 dniach od zatrzymania. Warunek: ma się poddać nadzorowi wideo i nie opuszczać Japonii. Prokuratura złożyła natychmiast odwołanie.

Publikacja: 05.03.2019 10:55

Carlos Ghosn może wyjść z aresztu za kaucją

Foto: fot. Akio Kon/Bloomberg

Sędziowie zaakceptowali zapewnienie obrońców Ghosna, że ich klient podda się pełnemu nadzorowi i ustalił kaucję w wysokości miliarda jenów (6,9 mln dolarów). To pierwszy sukces nowej ekipy obrońców, którzy trzykrotnie występowali o zwolnienie za kaucją i dwukrotnie spotkali się z odmową. Wyjście z aresztu umożliwi Francuzowi częstsze spotkania z obrońcami i lepsze przygotowanie się do procesu, który ma się rozpocząć za kilka miesięcy. Zasadniczymi zarzutami są poważne naruszenie zaufania firmy i zaniżanie przez niemal dekadę wynagrodzeń od Nissana w rozliczeniach skarbowych. W grę wchodzi suma 82 mln dolarów. Ghosn nie przyznaje się do tego. W razie uznania winy grozi mu do 10 lat więzienia.

""

fot.: Akio Kon/Bloomberg

moto.rp.pl

Carlos Ghosn, który w najbliższą sobotę kończy 65 lat, został zatrzymany 19 listopada. Spędził ponad 100 dni w celi o powierzchni 4,8 m2. W jedynym wystąpieniu przed sądem w styczniu oświadczył, że czeka na proces, aby mieć możliwość obrony. W wywiadzie dla dziennika „Nikkei” powiedział, że źródłem zarzutów jest kierownictwo Nissana, którzy byli przeciwni jego planom ściślejszej współpracy Renault i Nissana.

CZYTAJ TAKŻE: Carlos Ghosn: Potężna odprawa przejdzie byłemu prezesowi koło nosa

Ghosn zmienił ekipę obrońców po rezygnacji w połowie lutego Motonari Otsuru. Nowym szefem prawników został 73-letni Junichiro Hironaka, nazywany „Brzytwą” z racji bojowego stylu działania. Sama sprawa Ghosna wywołała krytykę japońskiego wymiaru sprawiedliwości i niektórych praktyk, np. długotrwałego przetrzymywania podejrzanych w areszcie czy kilkugodzinnych przesłuchań bez obecności obrońcy. Zdaniem byłego prokuratora Shina Ushijimy, na werdykt sądu o zwolnieniu z aresztu miała wpływ opinia publiczna, podobnie jak zapewnienia obrony, że jej klient jest gotów poddać się wszelkim ograniczeniom.

""

Junichiro Hironaka, szef obrony Carlosa Ghosna / fot. Akio Kon/Bloomberg

moto.rp.pl

Francuscy obrońcy Ghosna przekazali urzędowi Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka w Genewie pełną dokumentację wskazującą na naruszenie podstawowych praw ich klienta przez japoński wymiar sprawiedliwości.

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro