Elektryczne miasto Opla

Rüsselsheim ma stać się „miastem elektrycznym” – poligonem doświadczalnym do badań nad elektromobilnością. W przedsięwzięcie zaangażowane są lokalne władze, firma Opel oraz Uniwersytet Ren-Men. Do 2020 r. powstanie tu najgęstsza sieć stacji ładowania w Unii Europejskiej.

Publikacja: 27.12.2018 21:43

Elektryczne miasto Opla

Foto: fot. Opel

W ciągu kilku najbliższych miesięcy miasto zostanie pokryte gęstą siecią ładowarek – stanie ich tu ok. 1,3 tys. Stacje powstaną na osiedlach mieszkaniowych, w kampusie Uniwersytetu Ren-Men, na parkingach przy wybranych supermarketach i centrach handlowych, przy szpitalu miejskim oraz na terenie zajmowanym przez zakłady Opla, który ma tu swoją siedzibę. Projekt, na który partnerzy otrzymali dotacje w łącznej wysokości 12,8 mln euro, będzie realizowany w kilku etapach do 2020 roku. Przedsięwzięcie jest finansowane przez Federalne Ministerstwo Gospodarki.

""

fot. mat.pras.

moto.rp.pl

Po zakończeniu projektu na każdy publicznie dostępny punkt ładowania będzie przypadało 72 mieszkańców, co da największą gęstość stacji w stosunku do liczby mieszkańców nie tylko w Niemczech, ale w całej Unii Europejskiej. Dla porównania: Hamburg, który obecnie jest niemieckim liderem, jeżeli chodzi o infrastrukturę ładowania, ma obecnie 785 publicznie dostępnych punktów ładowania (więcej, niż jest ich obecnie w całej Polsce, gdzie mamy ich nieco ponad 600) przy populacji liczącej 1,8 miliona, czyli 1 punkt przypada na 2,3 tys. mieszkańców. Według danych Federalnego Stowarzyszenia Branży Energetycznej i Wodociągowej w połowie 2018 r. w Niemczech było zainstalowanych 13,5 tys. ogólno- i częściowo dostępnych (np. na parkingach hotelowych czy w biurowcach) punktów ładowania, rok wcześniej było ich 10,7 tys.

CZYTAJ TAKŻE: Opel GT X Experimental: Nowa twarz Opla

Dzięki zaangażowaniu Uniwersytetu Ren-Men Rüsselsheim stanie się laboratorium elektromobilności o nieporównywalnej skali w Niemczech. W ramach projektu badane będą kwestie techniczne, takie jak stabilność zaopatrzenia w energię i integracja sieci, a także aspekty społeczno-ekonomiczne, w tym zachowania związane z mobilnością. Dane na temat zachowań użytkowników ładowarek umożliwią naukowcom prognozowanie przyszłego obciążenia sieci elektrycznej oraz pomogą im zidentyfikować poszczególne potrzeby kierowców samochodów elektrycznych.

""

Michael Lohscheller, dyrektor generalny Opla, zapowiada elektryczną ofensywę marki / fot. Opel

moto.rp.pl

– Prowadząc badania na potrzeby tego projektu uniwersytet wnosi ważny wkład w urbanizacyjny rozwój Rüsselsheim. Jednym z naszych celów jest wzmacnianie strategicznej roli uczelni w regionalnych systemach innowacji – komentuje prof. dr Detlev Reymann, rektor Uniwersytetu Ren-Men.

CZYTAJ TAKŻE: Opel RAK: 90 lat rekordu prędkości samochodem rakietowym

Pytanie, czy w mieście znajdzie się wystarczająca ilość samochodów elektrycznych, by stało się ono poligonem elektromobilności? Sam Opel, poza Amperą-e, jednym z ostatnich owoców współpracy z GM, nie ma na razie w ofercie żadnego elektryka (jej cena w Niemczech zaczyna się od 42,9 tys. euro), a pierwsza hybryda PHEV w skórze Grandlanda X ma się pojawić na rynku w przyszłym roku.

Tu i Teraz
Afera w we Włoszech. "W Polsce nie można produkować samochodu o nazwie Milano"
Tu i Teraz
Blokada mostów w Warszawie. Policja obserwuje przeprawy przez Wisłę
Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie