Warszawa | W 2020 roku wykonano blisko 19 milionów badań technicznych pojazdów – wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów. Negatywnym wynikiem zakończyło się niemal 456 tysięcy z nich (około 2,5 proc.). Jest to nieznaczna poprawa względem lat poprzednich, kiedy liczba negatywnych wyników wyniosła 2,9 procenta w 2019 roku i 3,4 procenta w 2018. Wyniki z ostatnich lat wydają się nader optymistyczne w porównaniu do naszych zachodnich sąsiadów, gdzie procent negatywnych wyników badań wyniósł 23 procent w 2017 roku. Nie oznacza to jednak, że w naszym kraju jest więcej sprawnych samochodów, niż w Niemczech. Różnica wynika ze szczelności systemu badań.
CZYTAJ TAKŻE: Nowe przepisy dla hulajnóg elektrycznych
Pierwsza próba nowelizacji prawa w zakresie przeglądów technicznych była podjęta w 2018 roku (do maja 2018 miały być wprowadzone zmiany, zgodnie z założeniami Unii). Jednak po trzecim czytaniu w Sejmie nie doszło do jej zaakceptowania. Druga – również zakończona fiaskiem – miała miejsce w drugiej połowie 2020 roku. Teraz Ministerstwo Infrastruktury podejmuje trzecią próbę. Projekt zakłada wprowadzenie obowiązku fotografowania badanych pojazdów i przechowywanie ich przez pięć lat. Ponadto numery plików fotografii mają być tożsame z numerem badania. Ma to poprawić weryfikację podczas kontroli oraz dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie czy dany pojazd w ogóle pojawił się na SKP.
fot. AdobeStock
Diagnosta będzie też zobligowany do fotografowania licznika przebiegu. Jest to dobra wiadomość dla kierowców, gdyż do tej pory przy ewentualnym będzie w zapisie, to właściciel ponosił konsekwencje (do pięciu lat pozbawienia wolności). Nowelizacja przepisów (jeżeli zostanie przyjęta) wprowadzi do Prawa o Ruchu Drogowym dodatkowy zapis: „Diagnosta przeprowadza badanie techniczne zgodnie z określonym przedmiotem, zakresem i sposobem jego przeprowadzenia oraz przy użyciu wymaganego wyposażenia kontrolno-pomiarowego”. Tym samym o wiele trudniej będzie pominąć któryś punkt podczas badania, co jest częstą przypadłością (mowa m.in. o badaniu zanieczyszczeń spalin czy ustawieniu świateł).