Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała kolejną umowę na zaprojektowanie i budowę trzeciego, a tym samym ostatniego, odcinka autostrady A2. Fragment między węzłami Groszki a Gręzów ma powstać w 2024 roku.

Trzeci fragment odcinka autostrady A2 w relacji Mińsk Mazowiecki – Siedlce, znajduje się między węzłami Groszki i Gręzów. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) po rozpatrzeniu nadesłanych ofert przetargowych, podjęła decyzję o zleceniu wykonania tej inwestycji firmie STECOL Corporation. – Nie zwalniamy. Podpisana umowa oznacza, że powstanie cała autostrada A2 na odcinku od Mińska Mazowieckiego do Siedlec. Budujemy spójną sieć drogową, a autostrada A2 jest jej kluczowym elementem – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

CZYTAJ TAKŻE: Przyspieszy budowa Via Carpatia

Umowa o wartości ok. 530,8 mln zł ma zostać zrealizowania w 36 miesięcy od daty jej zawarcia. Zaznaczono w niej, że najpóźniej po 10 miesiącach od jej podpisania, wykonawca ma złożyć wniosek o wydanie decyzji o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Zakończenie prac przewiduje się na lato 2024 roku. – W 2020 roku oddaliśmy do ruchu odcinek A2 między Warszawą a Mińskiem Mazowieckim. Dzięki podpisanej dzisiaj umowie A2 od Kałuszyna do węzła Siedlce Zachód jest w realizacji. Systematycznie, krok po kroku dążymy do wybudowania autostradowego połączenia wschodu z zachodem w ciągu tej autostrady – powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

CZYTAJ TAKŻE: Budowa obwodnic nabiera tempa

Wykonawca będzie miał obowiązek przygotowania projektu budowlanego, uzyskania niezbędnych decyzji, a następnie budowy ok. 13 kilometrów autostrady A2. Droga będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu oraz rezerwę pod trzeci pas, gdyby w przyszłości zaistniała potrzeba dobudowy. W sierpniu 2020 roku do użytku został oddany ponad 15-kilometrowy fragment autostrady A2 między węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Z kolei wiosną 2020 roku podpisane zostały umowy na realizację dwóch kolejnych odcinków między węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Na pozostałe fragmenty autostrady A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej, toczą się cztery postępowania przetargowe. W przypadku ostatniego odcinka od Białej Podlaskiej do granicy Państwa, trwa przetarg, który wyłoni projektanta. Jego zadaniem będzie opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie niezbędnych decyzji umożliwiających realizację robót w terenie. Po wykonaniu tych czynności wszczęta zostanie procedura przetargowa na znalezienie wykonawcy inwestycji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Japońska ucieczka stulecia. Ghosn zbiegł do Libanu

Zapewne nigdy nie dowiemy się jak Carlosowi Ghosnowi, byłemu prezesowi Aliansu Renault Nissan udało ...

Mazda wierzy w silniki spalinowe

Japońska marka wprowadziła do oferty nową jednostkę napędową - Skyactive X. Silnik ma zużywać ...

Tabor autobusów elektrycznych: Warszawę wyprzedza jedynie Londyn i Moskwa

Warszawa może stanowić przykład dla innych polskich miast. Jako jedno z nielicznych w kraju, ...

Toyota w Polsce ma się dobrze. Kolejny rekord sprzedaży

Toyota od czterech ostatnich lat bije własne rekordy sprzedaży na polskim rynku. W 2018 ...

Wracają opłaty w płatnych strefach pakowania

Niektóre miasta w Polsce w trosce o swoich mieszkańców zawiesiły opłaty w płatnych strefach ...

Wirus rujnuje polski rynek opon

Pandemia topi polski rynek opon. Po trzech kwartałach 2020 r. producenci oraz importerzy opon ...