Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała kolejną umowę na zaprojektowanie i budowę trzeciego, a tym samym ostatniego, odcinka autostrady A2. Fragment między węzłami Groszki a Gręzów ma powstać w 2024 roku.

Trzeci fragment odcinka autostrady A2 w relacji Mińsk Mazowiecki – Siedlce, znajduje się między węzłami Groszki i Gręzów. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) po rozpatrzeniu nadesłanych ofert przetargowych, podjęła decyzję o zleceniu wykonania tej inwestycji firmie STECOL Corporation. – Nie zwalniamy. Podpisana umowa oznacza, że powstanie cała autostrada A2 na odcinku od Mińska Mazowieckiego do Siedlec. Budujemy spójną sieć drogową, a autostrada A2 jest jej kluczowym elementem – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

CZYTAJ TAKŻE: Przyspieszy budowa Via Carpatia

Umowa o wartości ok. 530,8 mln zł ma zostać zrealizowania w 36 miesięcy od daty jej zawarcia. Zaznaczono w niej, że najpóźniej po 10 miesiącach od jej podpisania, wykonawca ma złożyć wniosek o wydanie decyzji o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Zakończenie prac przewiduje się na lato 2024 roku. – W 2020 roku oddaliśmy do ruchu odcinek A2 między Warszawą a Mińskiem Mazowieckim. Dzięki podpisanej dzisiaj umowie A2 od Kałuszyna do węzła Siedlce Zachód jest w realizacji. Systematycznie, krok po kroku dążymy do wybudowania autostradowego połączenia wschodu z zachodem w ciągu tej autostrady – powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

CZYTAJ TAKŻE: Budowa obwodnic nabiera tempa

Wykonawca będzie miał obowiązek przygotowania projektu budowlanego, uzyskania niezbędnych decyzji, a następnie budowy ok. 13 kilometrów autostrady A2. Droga będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu oraz rezerwę pod trzeci pas, gdyby w przyszłości zaistniała potrzeba dobudowy. W sierpniu 2020 roku do użytku został oddany ponad 15-kilometrowy fragment autostrady A2 między węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Z kolei wiosną 2020 roku podpisane zostały umowy na realizację dwóch kolejnych odcinków między węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Na pozostałe fragmenty autostrady A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej, toczą się cztery postępowania przetargowe. W przypadku ostatniego odcinka od Białej Podlaskiej do granicy Państwa, trwa przetarg, który wyłoni projektanta. Jego zadaniem będzie opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie niezbędnych decyzji umożliwiających realizację robót w terenie. Po wykonaniu tych czynności wszczęta zostanie procedura przetargowa na znalezienie wykonawcy inwestycji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dobrze dopasowane. Lexus RX czy NX?

Koszula Versace spodnie marki Balmain a buty od Zegny. Markowo, wygodnie i modnie. Jeśli ...

Nissan Leaf: Technika i właściwości jezdne. Numer dwa w domu

To druga część naszego testu miesiąca z Nissanem Leaf. Tym razem bliżej przyglądamy się ...

Peugeot 5008 GT 2.0 BlueHDI: Rodzinnie i aktywnie

Model 5008 to czysta praktyczność, ale opakowana we francuski szyk. Peugeot już jakiś czas ...

Do więzienia za cofanie liczników

Od trzech miesięcy do 5 lat więzienia będzie grozić za cofanie licznika w sprzedawanym ...

Hennessey Jeep Grand Cherokee Trackhawk: Najszybszy na świecie

Choć wygląda jak normalny Grand Cherokee, zmodyfikowany przez amerykańską firmę Hennessey Jeep jest najszybciej ...

Tesla: Wyścig w tunelu

Boring Company nakręciła film o wyścigu dwóch Tesli Model 3. Czy jest się czym ...