Rzeszów jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza innowacyjne rozwiązanie, które pomoże służbom ratowniczym. Dzięki temu nie będą musiały zwalniać na skrzyżowaniach oraz obawiać się o przejazd na czerwonym świetle, co przełoży się w efekcie na krótszy czas potrzebny na dotarcie do celu.

W dużych i zatłoczonych miastach służby ratunkowe takie jak np. pogotowie czy straż pożarna, muszą borykać się z problemami drogowymi. Niestety utworzenie przez kierowców możliwości przejazdu karetki często trwa, do tego niosący pomoc muszą pamiętać o czerwonych światłach czy zachowaniu ostrożności na skrzyżowaniach. Każda taka sytuacja przyczynia się do dłuższego czasu dojazdu na wezwane miejsce.

CZYTAJ TAKŻE: Unia Europejska wprowadza kolejny system bezpieczeństwa

Rzeszów postanowił to zmienić. Jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza innowacyjny system oparty na Inteligentnym Systemie Transportowym (ITS) oraz pozycjonowaniu satelitarnym (GPS). O co dokładniej chodzi? Centrum sterowania ruchem drogowym otrzymuje informacje z pozycjonowania m.in. karetek czy wozów straży pożarnej oraz sygnał czy dany pojazd jedzie na wezwanie. Na tej podstawie może tak ustawić sygnalizację świetlną, aby na drodze przejazdu została uzyskana tzw. „zielona fala”. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikać się będzie zatorów drogowych oraz problemów z powstawaniem korytarza życia, które na co dzień utrudniają prace służb i co gorsza znacząco podnoszą ryzyko nie dotarcia na czas.

CZYTAJ TAKŻE: Miliony złotych za wypadek po pijanemu

Opisywana technologia nie jest nowością. Jest praktykowana w wielu miastach na świecie. Jako przykład można wymienić Rejkiawik, stolicę Islandii czy kilka niemieckich miejscowości. W Polsce, Rzeszów jest pierwszym miastem z takim rozwiązaniem. W Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Białymstoku czy Tychach jest jedynie wprowadzony układ ITS (Inteligentny System Transportu).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Suzuki przez kolejny rok sponsorem Reprezentacji Polski w piłce ręcznej

W Polsce to ewenement, żeby firma motoryzacyjna była tak zaangażowana w sponsorowanie sportu jak ...

Suzuki zaprezentowało trzecią generację Hayabusy

Długo wyczekiwana, trzecia generacja Hayabusy właśnie zadebiutowała. Po raz pierwszy w historii motocykl Suzuki ...

Nowa opcja. Ford Transit ze skrzynią z Mustanga

Do oferty Forda Transita została dołożona opcja nowej skrzyni biegów. Jest to 10-biegowy automat ...

Chińczycy atakują Europę nową elektryczną marką

Chiński producent samochodów MG rozpoczął sprzedaż swoich aut w Niemczech. Firma o nazwie MG ...

Harald Krüger, szef BMW

Rekordowy rok BMW. Ponad 40 tys. złotych premii dla każdego pracownika

BMW ma za sobą najlepszy rok w historii. 2017 to dla koncernu rekordowa sprzedaż, ...

Ile kosztuje elektryk, a ile model benzynowy? Porównanie cen

Jakie są różnice w cenie pomiędzy samochodem elektrycznym, a spalinowym? IBRM Samar przygotował takie ...