Wszystko wskazuje na to, że coraz większymi krokami nadchodzi zmierz silników spalinowych. Przyszłość w dieslu i benzynie widzą tylko nieliczni.

Adrian Hallmark, szef marki Bentley zapowiedział zmierzch silników benzynowych. „Przyszłość Bentleya jest w pełni elektryczna” – powiedział na konferencji prasowej. W 2025 roku firma otrzyma platformę Premium Plattform Electric (PPE), którą dla koncernu VAG przygotowuje Audi, a którą do użytku dostanie nie tylko Bentley, ale Audi oraz Porsche. Od 2026 roku, wszystkie oferowane modele Bentleya będą zelektryfikowane, a to oznacza napęd hybrydowy typu plug-in lub elektryczny. Od 2030 roku angielska marka przestanie oferować auta z silnikami spalinowymi i chce być w całości neutralna pod względem emisji CO2.

CZYTAJ TAKŻE: Goodbye Bentley Mulsanne. Koniec ery przepychu

Bentley EXP 100 GT koncepcyjny model z napędem elektrycznym.

Ta elektryczna przyszłość w opisach szefów firm brzmi jak opowieść z bajki z oczywistym happy endem. Jednak nie wszyscy są tak entuzjastycznie nastawieni do końca napędu spalinowego. Jedno jest pewne: w niedalekiej przyszłości klasyczne jednostki napędowe nie będą miały lekkiego życia. Branża motoryzacyjna obawia się, że samochody z silnikami spalinowymi skończą się w 2025 r. A wszystko przez zbyt surowe unijne limity emisji spalin. „Wraz z wprowadzeniem planowanej normy UE-7 Komisja Europejska de facto zakazuje samochodów z silnikami spalinowymi od 2025 r.” – powiedziała Hildegard Müller szefowa stowarzyszenia branżowego VDA.

Ferrari SF90.

CZYTAJ TAKŻE: Test | Ferrari GTC4 Lusso: 365/7/24

Trochę bardziej miękko widzi ten problem Oliver Zipse, prezes zarządu BMW, który twierdzi, że jeszcze przez długi czas będą w ofercie jednostki benzynowe i diesla, ale stawia też na rozwój ogniw paliwowych. Póki co żadnymi prognozami nie przejmuje się Ferrari, które zaprezentowało 1000 konnego roadstera – model SF90. Auto z hybrydowym silnikiem plug-in ma przyspieszać do 100 km/h w 2,5 sekundy. Cieszmy się więc jednymi z ostatnich (prawie)normalnych Ferrari i Bentley.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Renault K-ZE: Tani elektryczny crossover trafi do Europy

Renault planuje sprowadzić taniego, elektrycznego crossovera K-ZE z Chin do Europy. Renault chce rozszerzyć ...

Renault kończy współpracę z Fiatem

Renault przestanie produkować w Sandouville furgon Fiat Talento, którego produkcję rozpoczął w 2016 roku. ...

Będziemy jeździć bez prawa jazdy

Czeka nas kolejna pozytywna zmiana: jeszcze w tym półroczu ma zostać zniesiony obowiązek posiadania ...

Oszczędności i zmiany w Fordzie. Koniec z KA+, za to więcej SUV-ów

Mniej modeli benzynowych, ale więcej elektrycznych, współpraca z Volkswagenem, koniec Forda Ka+. Ford Europe ...

Nowa Toyota Rav4 nie przeszła testu łosia

Toyota Rav4 oblała słynny testy łosia. Szwedzki magazyn samochodowy „Teknikens Värld” pokazał jak zachowuje ...

Wzrosty firm ubezpieczeniowych, ale nie dzięki polisom komunikacyjnym

Miniony rok przyniósł firmom ubezpieczeniowym wzrosty finansowe o 8 proc. (7,2 mld zł) w ...