Pandemia koronawirusa mocno przerzedza frekwencję na płatnych autostradach. O prawie jedną piąta zmniejszył się w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku ruch pojazdów na płatnym odcinku autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem.

Jak poinformowała zarządzająca koncesyjnym odcinkiem spółka Stalexport Autostrada Małopolska, pomiędzy styczniem a końcem września natężenie ruchu zmalało w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku o 19,4 proc. do 37,4 tys. pojazdów. Spadek odnotowano zarówno w przypadku samochodów osobowych jak i ciężarowych. Jednak tych pierwszych ubyło zdecydowanie więcej: 21,1 proc., podczas gdy liczba korzystających z płatnej autostrady ciężarówek stopniała o 10,1 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Autostrada A2 z czterema pasami w jednym kierunku

Słabsza frekwencja odbiła się na przychodach koncesjonariusza. Przychody ze sprzedaży w Grupie Kapitałowej Stalexport Autostrady zmalały o 19 proc. do 215,8 mln zł. Z kolei wpływy z opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem za pierwsze dziewięć miesięcy stopniały o 19,2 proc. r/r i wyniosły 212,8 mln zł.

W tym roku Stalexport dalej rozszerzał możliwości płacenia za przejazd trasą. W ostatnich miesiącach realizowane były prace związane z uruchomieniem płatności za przejazd opartej na odczycie tablicy rejestracyjnej, czyli tzw. videotollingu również dla posiadaczy aplikacji SkyCash – wprowadzono go z początkiem lipca. Uruchomiono także nowy serwis internetowy dla użytkowników elektronicznego poboru opłat A4Go. Wraz z oddaniem do dyspozycji kierowców 23 czerwca br. nowego portalu www.a4go.pl formuła korzystania z A4Go poszerzona została o opcję post-paid.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Elon Musk zostanie górnikiem

Elon Musk chce zainwestować w nowy biznes. Tym razem chodzi o górnictwo. W tym ...

Policja wstrzymuje masowe badania trzeźwości

Choć nie ma jeszcze oficjalnie potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce, to zaczyna się ...

Droga wylotowa na Kraków otwarta

Fragment budowanej drogi S7 od Tarczyna do obwodnicy Grójca został otwarty. Kierowcy mogą już ...

Tomasz Przygucki, prezes TrybEco: Postrzeganie roweru elektrycznego się zmieniło

Rower elektryczny przydaje się choćby po to żeby więcej i częściej jeździć - mówi ...

Nawet 300 ładowarek do e-aut stanie przy salonach Volkswagena

Do rozbudowy infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w Polsce przyłącza się Volkswagen. Polska importer Volkswagen ...

Luksus się sprzedaje. Lamborghini i Rolls Royce z rekordem

Luksusowe marki odnotowują rekordy sprzedaży. Jeszcze nigdy z fabryki Lamborghini i Rolls Royce'a nie ...