Fot. AdobeStock

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że prace przy budowie autostrady A2 na wschód od Warszawy są coraz bardziej zaawansowane. Dodała również, że niedługo wszczęta zostanie procedura przetargowa na kolejne odcinki, a na relacji Łódź-Warszawa droga zyska cztery pasy ruchu w każdą ze stron.

Do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, skierowano ogłoszenie dotyczące przetargu na budowę kolejnego odcinka autostrady A2. Chodzi dokładniej o drogę w relacji węzeł Łukowisko-Swory. – Ogłaszamy kolejny przetarg, w którym dajemy firmom możliwość wyboru rodzaju nawierzchni. To ułatwienie, bo mogą zastosować taką, w której się specjalizują – komentuje Tomasz Żuchowski, szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zadaniem wykonawcy (po jego wybraniu) będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji przed rozpoczęciem prac oraz wybudowanie 12,5-kilometrowego odcinka autostrady o dwóch jezdniach z dwoma pasami ruchu w każdą ze stron z rezerwą pod ewentualną rozbudowę o trzeci pas. Ponadto mają zostać przygotowane drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia do ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

CZYTAJ TAKŻE: Kilometr szybkiej drogi kosztuje 162 mln zł

Przygotowane ogłoszenie, które już niedługo zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, dotyczy jednego z czterech przetargów na budowę autostrady A2 w relacji Siedlce-Biała Podlaska. W poniedziałek 3 listopada ogłoszony został przetarg na zaprojektowanie i budowę pierwszego z nich. Obecnie prace nad budową drogi od stolicy Polski do granicy państwa są zróżnicowane. GDDKiA poinformowała, że w sierpniu oddała do użytku 15-kilometrrowy odcinek między węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną zostały podpisane umowy na realizację dróg na odcinkach Kałuszy-Groszki oraz Gręzów-Siedlce Zachód. Z kolei w przypadku odcinka Groszki-węzeł Gręzów, trwa postępowanie przetargowe.

CZYTAJ TAKŻE: Autostrada tańsza od drogi ekspresowej

Rozpoczęły się też przygotowania do budowy ostatniego zaplanowanego odcinka w paśmie drogi A2, pomiędzy Białą Podlaską a granicą państwa z Białorusią. „Dla ok. 32-kilometrowego odcinka trwa proces odbioru koncepcji programowej. Po pozyskaniu finansowania niezwłocznie przystąpimy do dalszych prac związanych z realizacją zadania” – zapewnia GDDKiA w komunikacie. Dyrekcja ogłosiła też, że autostrada A2 pomiędzy Łodzią a Warszawą (ok. 90 km) zostanie poszerzona. Zgodnie z zapowiedzią od węzła Konotopa do węzła Pruszków autostrada ma mieć po cztery pasy ruchu w każdą ze stron. Z kolei między węzłami Pruszków-Łódź Północ po trzy pasy. Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska w Łodzi i Warszawie prowadzą w tej kwestii postępowanie, aby uzyskać decyzje środowiskowe. Prace mają zostać zakończone w drugiej połowie 2025 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Skoda Octavia Scout: Idealna alternatywa dla SUV-a

Czwarta generacja Octavii będzie dostępna również w uterenowionej wersji Scout. To idealny model dla ...

Porsche Macan Turbo: I to by było na tyle

Porsche prezentuje topowy model Macana - Turbo. Nowy sześciocylindrowy silnik biturbo o pojemności 2,9 ...

Budowa autostrady A1 pod Częstochową, odcinek budowany dotąd przez firmę Salini, który powinien być już praktycznie gotowy...

Włosi wypadają z autostrady A1 pod Częstochową

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad straciła cierpliwość. Firma Salini została wyrzucona z budowy ...

Z motyką na słońce. Rządowy projekt pojazdów zasilanych wodorem

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło rozpoczęcie prac nad nowym projektem motoryzacyjnym pod ...

Samochody elektryczne: Europa daleko w tyle

Ostatnie badanie PwC i AAA (American Automobile Association) pokazują sukcesy i porażki związane z ...

Najdłuższy autobus elektryczny na świecie. Pomieści 250 pasażerów

Chińska firma BYD sprzedała już 50 000 elektrycznych autobusów. Teraz firma z państwa środka ...