Fot. AdobeStock

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że prace przy budowie autostrady A2 na wschód od Warszawy są coraz bardziej zaawansowane. Dodała również, że niedługo wszczęta zostanie procedura przetargowa na kolejne odcinki, a na relacji Łódź-Warszawa droga zyska cztery pasy ruchu w każdą ze stron.

Do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, skierowano ogłoszenie dotyczące przetargu na budowę kolejnego odcinka autostrady A2. Chodzi dokładniej o drogę w relacji węzeł Łukowisko-Swory. – Ogłaszamy kolejny przetarg, w którym dajemy firmom możliwość wyboru rodzaju nawierzchni. To ułatwienie, bo mogą zastosować taką, w której się specjalizują – komentuje Tomasz Żuchowski, szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zadaniem wykonawcy (po jego wybraniu) będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji przed rozpoczęciem prac oraz wybudowanie 12,5-kilometrowego odcinka autostrady o dwóch jezdniach z dwoma pasami ruchu w każdą ze stron z rezerwą pod ewentualną rozbudowę o trzeci pas. Ponadto mają zostać przygotowane drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia do ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

CZYTAJ TAKŻE: Kilometr szybkiej drogi kosztuje 162 mln zł

Przygotowane ogłoszenie, które już niedługo zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, dotyczy jednego z czterech przetargów na budowę autostrady A2 w relacji Siedlce-Biała Podlaska. W poniedziałek 3 listopada ogłoszony został przetarg na zaprojektowanie i budowę pierwszego z nich. Obecnie prace nad budową drogi od stolicy Polski do granicy państwa są zróżnicowane. GDDKiA poinformowała, że w sierpniu oddała do użytku 15-kilometrrowy odcinek między węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną zostały podpisane umowy na realizację dróg na odcinkach Kałuszy-Groszki oraz Gręzów-Siedlce Zachód. Z kolei w przypadku odcinka Groszki-węzeł Gręzów, trwa postępowanie przetargowe.

CZYTAJ TAKŻE: Autostrada tańsza od drogi ekspresowej

Rozpoczęły się też przygotowania do budowy ostatniego zaplanowanego odcinka w paśmie drogi A2, pomiędzy Białą Podlaską a granicą państwa z Białorusią. „Dla ok. 32-kilometrowego odcinka trwa proces odbioru koncepcji programowej. Po pozyskaniu finansowania niezwłocznie przystąpimy do dalszych prac związanych z realizacją zadania” – zapewnia GDDKiA w komunikacie. Dyrekcja ogłosiła też, że autostrada A2 pomiędzy Łodzią a Warszawą (ok. 90 km) zostanie poszerzona. Zgodnie z zapowiedzią od węzła Konotopa do węzła Pruszków autostrada ma mieć po cztery pasy ruchu w każdą ze stron. Z kolei między węzłami Pruszków-Łódź Północ po trzy pasy. Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska w Łodzi i Warszawie prowadzą w tej kwestii postępowanie, aby uzyskać decyzje środowiskowe. Prace mają zostać zakończone w drugiej połowie 2025 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

50. urodziny Michaela Schumachera. Niepokonany do dzisiaj

3 stycznia Michael Schumacher skończył 50 lat. Nikt nie wie, jaki jest stan zdrowia ...

Ring | Dacia Lodgy i Citroen Berlingo: Nie jesteśmy dostawczakami!

Naprzeciwko siebie stają dwa kombivany: francuski i francusko–rumuński. Oba napędzane są przez najmocniejsze z ...

Ceny | Mercedes GLE: Same mocne punkty

Nowy Mercedes GLE konkurentów ma sporo, ale nie powinno to stanowić większego problemu. Nieważne, czy ...

Mazda MX-5 RF: Stworzona, by cieszyć

Retactable Fastback. Nowa wersja legendarnego roadstera Mazdy, MX-5 RF to pierwszy model z twardym, ...

Rekordowe zyski Grupy Volkswagena. Afera dieslowa już nie szkodzi

Grupa Volkswagena wypracowała w 2017 roku rekordowe wyniki. Zysk operacyjny wyniósł 17 mld euro, ...

Główna ulica Warszawy otrzyma ścieżkę rowerową

Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) poinformował o otwarciu ofert w przetargu na modernizację ulicy Marszałkowskiej ...