Hiszpanie, jak wszyscy na świecie boją się zakażenia koronawirusem. Dlatego unikają środków transportu publicznego, a ponieważ mocno odczuwają recesję kupują stare, tanie samochody o wysokiej emisji spalin.

Sprzedaż pojazdów starszych niż 20-letnie skoczyła w Hiszpanii w lipcu i sierpniu o 31 proc. do prawie 44 tysięcy. Średnia cena auta wynosiła ok. 1400 euro, a niektóre egzemplarze kosztowały nawet za 500 euro — informuje portal sprzedaży pojazdów Sumauto. Skok sprzedaży takich samochodów wpłynął na rynek nowych aut. Ich sprzedaż zwiększyła się w lipcu tylko o 1,1 proc., a w sierpniu zmalała o 10 proc. Jednocześnie liczba korzystających ze środków transportu publicznego zmalała o 40 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Top 24 | Gdzie w Europie jeżdżą najstarsze, a gdzie najmłodsze samochody?

Gospodarka Hiszpanii zmaleje tym roku o co najmniej 9 proc. PKB. Bezrobocie wzrosło nieco w sierpniu po krótkim spadku w lipcu, więc wielu Hiszpanów chce po prostu oszczędzać pieniądze. Korzystanie jednak ze starych samochodów może być szkodliwe dla środowiska i zdrowia ich właścicieli. — Stare samochody, nawet wtedy kiedy były nowe, skażały bardziej środowisko, bo przepisy 15-20 lat temu były mniej surowe — ostrzega Adrian Fernandez, ekspert od transportu w Greenpeace Espana. Po wielu latach na drogach te samochody trują nas jeszcze bardziej — dodał. Jego zdaniem, jest to krok wstecz wobec planów poprawy jakości powietrza. To oznacza przykre konsekwencje dla osób z chorobami układu oddechowego, w tym także dla zakażonych koronawirusem.

Hiszpania zanotowała 498 989 przypadków zakażeń koronawirusem, najwięcej w Europie Zachodniej. Teraz przechodzi przez drugą falę zachorowań. W ostatni piątek, 5 września było ich ok. 10 tysięcy. Zmarło dotąd 29 418 osób.

CZYTAJ TAKŻE: Co dziesiąte nowe auto w Europie jest zelektryfikowane

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jak działa leasing samochodowy i kiedy warto z niego skorzystać?

Prowadzisz działalność gospodarczą, ale nie stać cię na zakup wszystkich potrzebnych sprzętów? Możesz zdecydować ...

Harley-Davidson też chce mieć Ducati

Producent kultowych jednośladów z Milwaukee przygotowuje ofertę na włoską Ducati za 1,5 mld euro, ...

Zmodernizowane BMW X1: Hybryda plug-in i dwa nowe diesle

BMW zmodernizowało model X1. Latem 2019 roku nowa wersja SUV-a trafi do salonów sprzedaży. ...

Daimler inwestuje w USA, nie z powodu Trumpa

Niemiecki producent samochodów osobowych i ciężarowych planuje zwiększenie produkcji zakładu Mercedesa w Alabamie niezależnie ...

Mike Manley, szef Fiat Chrysler Automobiles

Fiat łączy się z Renaultem

Dwie potężne globalne grupy motoryzacyjne Renault i Fiat Chrysler Automobiles zdecydowały się w poniedziałek ...

Top 20: Czym jeżdżą Włosi

Jakie samochody kupują Włosi? Okazuje się, że lubią nie tylko produkty rodzimej motoryzacji, ale ...