Liczba sprowadzanych do Polski używanych samochodów przekroczy w sierpniu pół miliona. Wskazują na to dane z lipca i łączna liczba aut sprowadzonych od początku roku: jak podaje Instytut Samar, po siedmiu miesiącach prywatny import samochodów osobowych i lekkich dostawczych sięgnął 465,2 tys. sztuk, a w samym lipcu do kraju wwieziono 88,3 tys.

Przy tym wynik lipcowy okazał się o przeszło jedną piątą wyższy niż w czerwcu. Co prawda, w porównaniu z lipcem ubiegłego roku spadek w ub. miesiącu wyniósł 7,2 proc., ale wyraźnie widać, że polski rynek wtórny odzywa znacznie szybciej niż sprzedaż samochodów nowych.
Ożywienie w tym segmencie rynku potwierdza także sieć autokomisów AAA Auto. Według miesięcznego raportu opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w lipcu w Polsce pojawiło się 255,3 tys. ofert, czyli o 16, 8 tys. więcej niż w czerwcu.

CZYTAJ TAKŻE: Teraz w bazie CEPiK sprawdzisz historię używanego auta z Niemiec i Francji

Głównym źródłem prywatnego importu pozostają Niemcy. Jak podaje Samar, tylko w pierwszym półroczu przywieziono stamtąd 209,9 tys. aut, w samym lipcu – przeszło 50 tys. Na drugim miejscu wśród najważniejszych kierunków importu znajduje się Francja (47,2 tys. sprowadzonych samochodów od stycznia do końca lipca), natomiast na trzecim jest Belgia (32,2 tys.). Z 10 głównych kierunków tylko jeden odnotował wzrost importu – liczba używanych samochodów sprowadzona w tym roku ze Stanów Zjednoczonych przekroczyła w ub. miesiącu 19,8 tys. sztuk, co w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem stanowi wzrost o 7 proc. Z kolei największy spadek – o prawie jedną trzecia – miał miejsce w przypadku importu z Włoch. Natomiast import z Niemiec skurczył się o blisko jedną czwartą.

Opel Astra model z 2007 roku.

Wśród marek największym powodzeniem cieszą się samochody Volkswagena – do tej pory sprowadzono 51,2 tys. aut. Na drugim miejscu jest Opel (44,7 tys.), a na podium zmieścił się jeszcze Ford (41,7 tys.). W sprowadzanych modelach także zdecydowanie dominują auta niemieckie: pierwsza trójka to Audi A4, Volkswagen Golf i Opel Astra. Na kolejnych miejscach znalazły się: BMW 3, Audi A3 i Volkswagen Passat. Opel Astra okazał się natomiast najpopularniejszym modelem wystawianym w lipcu na sprzedaż.

CZYTAJ TAKŻE: Szybko przybywa chętnych na używane samochody

Średni wiek sprowadzanych używanych samochodów stopniowo zbliża się do 12 lat. Według Samaru, w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku wyniósł 11 lat i 9 miesięcy. Jak podaje AAA Auto, w lipcowych ofertach średnia cena używanego samochodu wynosiła 18,9 tys., a średni deklarowany przez sprzedającego przebieg – 180 tys. kilometrów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

SsangYong Tivoli

British Automotive Holding chce przejąć SsangYong Polska

Spółka, która w Polsce reprezentuje Jaguara i Land Rovera planuje akwizycję firmy SsangYong Polska, ...

Harley-Davidson Fat Boy jako zestaw Lego

Dobra wiadomość dla fanów klocków Lego i Harleya-Davidsona. Kultowy Fat Boy, będzie dostępny jako ...

Trump straszy Europę cłem na samochody

Europejski przemysł motoryzacyjny czekają kłopoty. ACEA zapowiada na 2020 r. spadek sprzedaży samochodów w ...

Tesla zna przyczynę zapalenia się auta na parkingu w Szanghaju

Pamiętacie Teslę, która spaliła się i eksplodowała na jednym z parkingów w Szanghaju? Wiadomo ...

Nowy Mercedes-Benz Actros, pokazany w 2018 r. na targach IAA, to ciężarówka semi-autonomiczna

Przewoźnicy tną zakupy nowych ciężarówek

Gwałtownie wyhamował polski rynek pojazdów użytkowych. Firmy przewozowe boją się utraty kontraktów. Jak podał ...

Nissan Leaf hitem sprzedaży

Nissan Leaf jest obecnie najlepiej sprzedającym się samochodem osobowym w Norwegii i... najlepiej sprzedającym ...