Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że z końcem kwietnia rozszerzy możliwości serwisu Historia Pojazdu. Bedzie można sprawdzić informację na temat aut sprowadzonych z zagranicy. Na liście znajdą się m.in. pojazdy z Niemiec, Słowenii, Francji, Szwajcarii czy Austrii.

Portal Historia Pojazdu istnieje od 2014 roku. Jednak, na początku, jego funkcjonalność była dość mocno ograniczona. Zmieniło się to w momencie wprowadzenia bazy danych CEPiK 2.0. Dzięki temu teraz można dowiedzieć się sporo na temat pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Za pośrednictwem portalu można sprawdzić m.in.: przebieg, który jest spisywany podczas corocznego przeglądu okresowego na Stacji Kontroli Pojazdów (SKP), ważność polisy OC, czy auto było kradzione, złomowane, powypadkowe, uszkodzone, niedopuszczone do ruchu, służyło jako taxi lub czy drogomierz był „przekręcony”. Funkcjonalność portalu pozwalała również na sprawdzenie pojazdów sprowadzonych z takich krajów jak: USA, Kanada, Belgia czy Włochy. Nie były jednak dostępne dane odnośnie aut np. od naszych zachodnich sąsiadów.

CZYTAJ TAKŻE: Najczęściej kupowane auta używane w 2019 roku

To się jednak zmieni, gdyż Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało rozszerzenie bazy również o auta z m.in. Niemiec. Jest to nad wyraz istotna modernizacja, gdyż według IBRM Samar z nieco ponad miliona sprowadzonych pojazdów w zeszłym roku, około 58 proc. z nich pochodziło właśnie z rynku niemieckiego. Tym samym brak dostępu danych na przytoczonym portalu było dużym problemem dla zainteresowanych. Rozszerzenie, które planuje wprowadzić z końcem kwietnia Ministerstwo Cyfryzacji dotyczy poza Niemcami również samochodów z takich krajów jak: Francja, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia, Szwajcaria, Austria, Czechy, Węgry, Rumunia oraz Dania. Korzystanie z portalu jest proste. Wystarczy wejść na portal (www.historiapojazdu.gov.pl) podać numer rejestracyjny, numer VIN pojazdu oraz datę pierwszej rejestracji. Po chwili zostaną wyświetlone dane dotyczące konkretnego auta.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: Popyt na auta używane utrzymuje się nawet w czasie kryzysu

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mały elektryczny samochód z Chin trafi do Polski

Do polski trafią chińskie samochody na prąd. Importerem będzie spółka należąca do grupy dilerskiej ...

Hyundai Elantra wyceniony. Limuzyna z wolnossącym silnikiem

Hyundai opublikował cennik modelu Elantra. Duży sedan, który w swojej formie staje się powoli ...

Dwa lata temu salon w Paryżu odwiedził milion gości. Ich liczba systematycznie spada

Salon samochodowy w Paryżu: Zmierzch wielkich imprez

Lista nieobecności na rozpoczynającym się we wtorek paryskim Mondial d'Auto jest długa. Czy to ...

Jetta: Volkswagen powołał do życia tanią markę

VW chce podbić rynek tanich samochodów w Chinach. W tym celu założona została firma ...

Bateriomaty (i inne atrakcje) wkrótce na naszych ulicach

Auta, rowery, skutery, hulajnogi... Na tym nie koniec. Operatorzy systemów sharingowych, czyli usług mobilności ...

Klasyki motoryzacji na Placu Bankowym: Lancia Delta Integrale

Dziedziniec kamienicy przy Placu Bankowym 1 w Warszawie od kilku miesięcy gości klasyki motoryzacji. ...