Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że służby uprawnione do kontroli ruchu drogowego z dniem 1 lipca br. uzyskały nowe uprawnienia. Dzięki bezpośredniemu dostępowi do danych o uprawnieniach kierowcy, procedura kontroli drogowej ma być o wiele krótsza.

Funkcjonariusze kontrolujący ruch drogowy musieli do tej pory mierzyć się z problemem kłopotliwej wymiany danych. Chodzi dokładniej o sprawdzenie czy dany kierowca ma ważne pozwolenie na kierowanie pojazdem. Do tej pory funkcjonariusz zgłaszał zapytanie do centrali, a ta sprawdzała daną osobę w bazie. Następnie centrala wracała z informacją zwrotną do funkcjonariusza. Choć to stary sprawdzony sposób, to niestety zajmował sporo czasu. Teraz to się zmieniło – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Policjanci otrzymali bezpośredni dostęp do bazy danych o uprawnieniach kierowcy oraz motorniczego. Dzięki temu weryfikacja, jak też sama kontrola, mają być o wiele szybsze.

CZYTAJ TAKŻE: ITD będzie mogła odebrać prawo jazdy

Szybciej i łatwiej
Nowe uprawnienia dają funkcjonariuszom możliwość sprawdzenia danych dotyczących uprawnień do kierowania pojazdem i ich statusu prosto z Centralnej Ewidencji Kierowców. System ponadto umożliwia sprawdzenie komunikatów o zakazie lub cofnięciu uprawnienia dla kierowcy/motorniczego, jeżeli dla danego uprawnienia orzeczono zakaz lub wydano decyzję o jego cofnięciu oraz komunikatów o utracie ważności dokumentu lub uprawnienia, jeżeli taki termin ważności już upłynął. Poza tym funkcjonariusze mogą od razu wygenerować plik w formacie pdf, zawierające wyszukiwane dane. Ta funkcja może być przydatna w przypadku prowadzonych spraw (nie będzie konieczności ponownego wyszukiwania danej osoby).

Nowe możliwości dla obywatela
Wraz z wprowadzeniem pakietu deregulacyjnego kierowcy, również zwykli obywatele zyskają nowe możliwości. Mowa o sprawdzeniu na portalu gov.pl uprawnień kierowcy po wpisaniu numeru prawa jazdy, jak też braku obowiązku wożenia go przy sobie. Dokument będzie można mieć przy sobie w wersji cyfrowej. Będzie to działać tak samo jak elektroniczny dowód rejestracyjny, który jest dostępny w aplikacji mObywatel od października 2018 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Policja na zakupach. Przybędzie kilkaset nowych radiowozów

Przy okazji Warto przypomnieć jakie zmiany wprowadza pakiet deregulacyjny kierowcy:
– brak obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy
– rezygnacja z obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego po wykorzystaniu w nim miejsc na pieczątki przeglądu technicznego
– umożliwienie zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych w zakupionym używanym pojeździe
– zniesiony obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika
– starosta otrzyma prawo do zarejestrowania lub czasowego zarejestrowania auta na wniosek właściciela w miejscu czasowego zamieszkania
– rejestracja auta przez dealera autoryzowanego salonu samochodowego
– możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu z eksploatacji (tylko i wyłącznie pojazdów uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych)
– umożliwienie Stację Kontroli Pojazdów zwracania zatrzymanego przez organ kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego
– jeżeli od ostatniej rejestracji auta na terenie Polski nie nastąpiła zmiana własności, to nie będzie obowiązku udokumentowania własności auta podczas rejestracji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Exodus z Tesli trwa

Apple kompletuje zespół fachowców, którzy mają pracować projektem Titan. Chodzi o budowę tzw. iCar’a, ...

Jak znaleźć swoje miejsce w samochodzie

Przeciętny kierowca pokonując przez 12 miesięcy 15 tysięcy kilometrów spędza za kółkiem około 300 ...

Porsche w wynajmie na minuty rozbite po 12 godzinach

Porsche Cayman dołączyło do floty aut do wynajęcia na minuty firmy Panek Car 11 ...

Hamburg pierwszym miastem w Niemczech z zakazem wjazdu diesli

Hamburg jest pierwszym miastem w Niemczech, który ogłosi zakaz wjazdu samochodów z silnikami diesla ...

Firmy mogą stracić ulgi na zakup aut

Likwidacja ulgi w podatku VAT dla osobowych samochodów z napędem spalinowym kupowanych przez firmy, ...

Lime na ulicach San Francisco

Elektryczne hulajnogi opanują Wrocław

Lime, wart na ponad 1 mld dol. startup z Kalifornii, wspierany przez Google'a i ...