Samochody elektryczne wreszcie zaczną jeździć naprawdę ekologicznie. To dzięki temu, że dla polskich posiadaczy e-aut dostępna staje się energia ze źródeł odnawialnych. Należąca do największych operatorów stacji ładowania – spółka GreenWay (posiada ponad 300 stacji, z czego ponad 200 w Polsce) – uruchomiła już 30 ładowarek zasilanych w sposób całkowicie ekologiczny.

Certyfikowana „zieloną” energię dostarcza Tauron Sprzedaż. Ładowarki oznaczone specjalną naklejką stoją m.in. Warszawie, Wrocławiu, Opolu, Suwałkach, Krakowie, Katowicach, Częstochowie, Łodzi, Strzelcach Opolskich i Kraśniku. – Docelowo we wszystkich ładowarkach GreenWay przyłączonych bezpośrednio do sieci operatorów systemu dystrybucyjnego popłynie certyfikowana energia wytwarzana przede wszystkim w małych elektrowniach wodnych i farmach wiatrowych – informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych. Od uruchomienia pierwszych „zielonych” ładowarek dostarczona kierowcom ekologiczna energia pozwoliła na przejechanie blisko 100 tys. kilometrów.

Inicjatywa GreenWay jest szczególnie ważna z uwagi na fakt, że źródło energii wykorzystywane do ładowania samochodów elektrycznych wpływa na tzw. ślad węglowy. To całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych przez e-auta. W Polsce jest on wyjątkowo duży, ponieważ niemal cała energia w stacjach ładowania pochodzi z „brudnych” elektrowni węglowych.

Na domiar złego, wyjątkowo nieekologiczna jest także produkcja samego e-auta. Według analiz Międzynarodowej Rady Czystego Transportu (ICCT), już sam proces wytwarzania baterii powodujący wysoką emisję CO2 sprawia, że przez pierwsze dwa lata eksploatacji samochód na prąd okazuje się mniej ekologiczny w porównaniu do auta z silnikiem spalinowym. Tymczasem Polska staje się w produkcji baterii do e-aut prawdziwym potentatem.

Z badań przeprowadzonych przez Volkswagena wynika, że produkcja samochodu elektrycznego może powodować dwukrotnie większą emisję CO2 niż ma to miejsce w przypadku produkcji auta z silnikiem diesla. Przyczyną jest nie tylko proces wytwarzania akumulatorów do aut elektrycznych, ale także skomplikowany proces pozyskiwania do nich surowców. Na te dwa elementy przypada niemal połowa emisji CO2 powstającej w całym cyklu życia auta elektrycznego. W rezultacie samochody elektryczne wcale nie są tak ekologiczne jak mogłoby się wydawać.

Rozwiązaniem wspomagającym redukcję emisji CO2 mogą tymczasem okazać się baterie słoneczne. Japońskie firmy NEDO, Sharp i Toyota rozpoczęły współpracę, w ramach której przeprowadzane są badania potencjału tego rodzaju ogniw. Testy na drogach publicznych mają ocenić skuteczność zwiększenia zasięgu i oszczędność paliwa w autach wyposażonych w baterie słoneczne o wysokiej sprawności. Toyota prowadzi także zaawansowane badania nad bateriami ze stałym elektrolitem. Maja być odpowiedzią na niedogodności związane z użytkowaniem współczesnych aut elektrycznych. Zdaniem przedstawicieli japońskiego koncernu, takie baterie całkowicie odmienią rynek samochodów z silnikiem elektrycznym. Toyota planuje wprowadzić do sprzedaży wyposażone w nie samochody w pierwszej połowie następnej dekady.

Nowa technologia stanowi udoskonalenie baterii litowo-jonowych, w których płynny lub żelowy elektrolit zostanie zastąpiony przewodnikiem w stałym stanie skupienia. Takie rozwiązanie ma podwoić pojemność pojemność dzisiejszych baterii litowo-jonowych, zwiększając zasięg samochodów elektrycznych i skracając czas ładowania. To pozwoli obniżyć koszty produkcji napędu do samochodów elektrycznych. Duża pojemność baterii oznacza, że do jej wytworzenia będzie potrzeba mniej litu, kobaltu, magnezu, niklu czy aluminium, zaś napęd samochodu może zostać znacząco zmniejszony.

Mogą Ci się również spodobać

Odświeżone Suzuki Vitara wjeżdża do salonów

Suzuki rozpoczyna sprzedaż nowej Vitary na polskim rynku. W 30. rocznicę wprowadzenia modelu na ...

Przewoźnicy narzekają, ale kupują ciężarówki na potęgę

Wysoki popyt na przewozy rozgrzał rynek ciężarówek. Po rekordowym październiku, w którym rejestracje sięgnęły ...

Toyota Yaris Cross: Nowy pomysł na małego SUV-a

Toyota rozszerza rodzinę Yarisa i ma duże plany dotyczące nowego Yarisa Cross. Dzięki napędowi ...

Pierwszy egzemplarz kabrioletu Lexusa sprzedany za 7,7 mln zł

Pierwszy egzemplarz nowego kabrioletu Lexusa trafił na licytację amerykańskiego domu aukcyjnego Barrett-Jackson. Cena samochodu ...

Opłata za przejazd autostradą A4 może wzrosnąć nawet o 40 proc.

Zgodnie z odtajnioną umową koncesyjną na zarządzanie autostradą A4 na odcinku Kraków - Katowice, ...

Rower z dachu: groźna sytuacja na autostradzie A1

Z samochodu jadącego autostradą A1 na wysokości Krzyżanówka pomiędzy Toruniem a Łodzią niespodziewanie spadł ...