Podróżujący autostradą A4 mogą korzystać z nowego węzła Niepołomice. Zakończona inwestycja w województwie Małopolskim opiewała na 41,8 mln zł. Poprawiła ona dojazd do miasta i znajdującej się w pobliżu strefy ekonomicznej.

Nowe połączenie z autostradą A4 przybliża Niepołomice do bezpiecznych dróg autostradowych całej Europy – podkreślił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, podczas uroczystości otwarcia węzła. Powiedział też, że ta inwestycja znacząco skróci czas i dystans dojazdu do strefy gospodarczej, znajdującej się w tamtejszej okolicy.

CZYTAJ TAKŻE: Bezpieczne drogi w Europie, ale nie w Polsce

Uroczystości otwarcia nowego węzła odbyły się bez udziału lokalnych samorządowców, którzy od lat zabiegali o budowę tego odcinka autostrady A4. Jak napisał na portalu Facebook, Roman Ptak, burmistrz Niepołomic: „…Jutro o godzinie 10.00 oficjalne, uroczyste otwarcie. Tak jak się spodziewałem nie zostałem zaproszony. Ani nie jestem zaskoczony, ani nie jestem rozżalony. Takie mamy niestety standardy i obyczaje od pół roku w Niepołomicach…”.

Obiekt powstał pomiędzy węzłami Kraków Bieżanów i Targowisko, na przecięciu z drogą wojewódzką nr 964 (łącząca m.in. Niepołomice i Wieliczkę) stanowi też znaczące ułatwienie dla okolicznych miejscowości. Dzięki temu rozładowany zostanie ruch pojazdów (od węzła Targowisko do strefy ekonomicznej przez Puszczę Niepołomicką) w szczególności, że szacowany jest codzienny wjazd 870 pojazdów ciężarowych i ok. 4,3 tys. samochodów osobowych do strefy gospodarczej.

CZYTAJ TAKŻE: Warszawskie drogi jeszcze nigdy nie były tak bezpieczne

Budowa węzła trwała od 2018 roku i była realizowana przez konsorcjum Trakcja PRKiI z Warszawy i litewska AB Kauno Tiltai. Zaproponowali oni kwotę 41,8 mln zł (najtańsza oferta). To przekraczało zakładany budżet. Jednak dzięki pomocy resortu infrastruktury oraz samorządu Niepołomic udało się wygenerować dodatkowe środki i sfinansować budowę węzła.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ferrari oferuje pracownikom testy koronawirusa i udział w pionierskim programie

Ferrari wprowadza testy koronawirusa, aby przygotować pracowników do jak najszybszego i bezpiecznego rozpoczęcia pracy. ...

Nowe stacje ładowania aut elektrycznych na Pomorzu

Energa Obrót poinformowała o otwarciu siedmiu nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Wszystkie są zlokalizowane ...

Chińczycy kupują coraz mniej aut elektrycznych

W Chinach maleje popyt na samochody elektryczne i hybrydy plug-in. Nic nie wskazuje na ...

Genewa 2018. Wysyp nowości

Salon samochodowy w Szwajcarii wyrósł na najważniejszą imprezę w Europie. Przyjrzyjmy się co ciekawego ...

Top 20: Te modele kupują klienci indywidualni

Głównym nabywcą aut są w Polsce firmy. A co kupują klienci indywidualni? Sprawdził to ...

Zamów Skodę nie wychodząc z domu

Coraz więcej Polaków robi zakupy w internecie. Dlatego Skoda uruchomiła właśnie platformę online oferującą ...