Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland zapowiedział, że 28 lipca br. zostanie zaprezentowany prototyp pierwszego polskiego samochodu elektrycznego. Auto zostanie zaprezentowane w dwóch wersjach nadwozia: jako hatchback oraz SUV.

Projekt polskiego samochodu elektrycznego budzi wiele kontrowersji. Miało być dużo, nowocześnie i światowo. Miała też być wielka feta i próba nawiązania walki z najlepszymi firmami w tej brany. W którymś momencie zorientowano się, że to wszystko się nie uda tak jak planowano i minister Sasin zwrócił uwagę, że zbudowanie samochodu elektrycznego jest „trudne”. Na pytanie, dlaczego wciąż nie ruszyła budowa fabryki i produkcja polskiego samochodu elektrycznego odpowiedział:  – Nie wycofujemy się, jesteśmy od strony technologicznej przygotowani, żeby uruchomić produkcję, mamy bardzo udane prototypy, jest pomysł na finansowanie, wiem, jak z udziałem spółek Skarbu Państwa możemy taką fabrykę zbudować i taką produkcję uruchomić.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy ruszy produkcja polskiego auta elektrycznego?

Teraz w temacie prototypów zabrał głos prezes spółki ElectroMobility Poland powstałej w 2018 roku i kontrolowanej przez koncerny energetyczne – PGE, Energa, Enea, oraz Tauron. Zapowiedział, że już w lipcu tego roku zostanie on pokazany, ba nawet zostaną one pokazane, prototypy elektrycznego hatchbacka oraz SUV’a.

Póki co nikt nie wie jak będzie wyglądał ani jak będzie się nazywał polski samochód elektryczny.

– To bardzo istotny moment projektu. Ogłosimy nazwę marki oraz pokażemy prototypy, w których stworzenie byli zaangażowani najlepsi polscy oraz międzynarodowi eksperci – czytamy w informacji PAP. Prezes Zaremba podkreślił również, że wokół idei polskiego samochodu elektrycznego udało się zgromadzić znakomitych fachowców, dla których nie jest to tylko praca, ale też pasja. Podobno potwierdzeniem tego będą wspomniane prototypy.

Warto przypomnieć, że wstępna data premiery pojazdów była ustalana na czerwiec. Szyki pokrzyżował COVID-19, który opóźnił prace nad prototypami. – Te niespodziewane komplikacje zweryfikowały nasze plany związane z koncepcją premiery, ale jednocześnie zainspirowały nas do tego, aby wykorzystać dodatkowy czas na zorganizowanie dostępnego dla każdego wydarzenia online – dodał Zaremba.

CZYTAJ TAKŻE: Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland: E-auto trafi pod strzechy

Według doniesień produkcja polskiego samochodu elektrycznego ma rozpocząć się w 2023 roku. Za design odpowiadają projektanci włoskiej pracowni stylistycznej Torino Design, a konsultantem projektu jest Tadeusz Jelec, uznany projektant samochodów, który pracował m.in. dla Jaguara. Jak wygląda i jak się nazywa polski samochód elektryczny – to wszystko okaże się 28 lipca, kiedy mają zostać przedstawione zostaną prototypy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Start produkcji drugiej generacji Nissana Juke

Nissan rozpoczął produkcję nowego crossovera Juke w zakładach w Sunderland. To druga generacja tego ...

Turcy nie zbudują S19. Szansa dla Budimexu

Wykonanie drogi S19 na odcinku Białystok Zachód – Księżyno, a docelowo Białystok Księżyno zostało ...

Części do aut znowu polskim eksportowym hitem

Mimo słabszych początkowo prognoz, eksport branży motoryzacyjnej odnotował w 2018 r. kolejny rekord: 25,95 ...

Prezesi GM i FCA muszą się dogadać

Decyzją amerykańskiego sędziego federalnego Mary Barra, prezes General Motors i Mike Manley, szef Fiat ...

Sprzedaż aut na świecie: Chiny na dużym minusie

Spór handlowy ze Stanami Zjednoczonymi negatywnie wpływa w Chinach na sprzedaż nowych samochodów. Negatywne ...

Tablice rejestracyjne samochodu to dane osobowe

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) stwierdził, że tablice rejestracyjne są danymi osobowymi i ...