XCeed miejski crossover marki Kia – zdobył w konkursie Red Dot tytuł Product Design i został uznany najpiękniejszym autem roku. To oznacza, że wyróżniony został już czwarty model z rodziny Ceed. Nagroda dla XCeeda jest od 2009 roku 25. w tym konkursie dla aut marki Kia. W ubiegłym roku triumfowały Ceed, Ceed kombi i ProCeed.

Karim Habib, szef globalnego Kia Design Center, nie ukrywa swojego zadowolenia: — Dążymy do tego, aby coraz bardziej fascynowały nabywców. Kia XCeed świetnie wpisuje się w tę wizję. Jestem bardzo dumny, że wysiłki naszych stylistów doceniają klienci na całym świecie — powiedział Habib. — Uczestniczymy w tej rywalizacji od kilku lat i trzeba przyznać, że dobrze nam idzie. Zdobyliśmy chyba już pięciokrotnie najbardziej prestiżowy tytuł „Best of Best”. Dla nas, projektantów, jest to wielkie wsparcie. Pokazuje menedżerom marki, że mieliśmy rację podejmując konkretne decyzje — mówił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Gregory Gauilleme, szef europejskich projektantów Kia, którzy stworzyli XCeeda. A na pytanie, czy takie nagrody przekonują zarząd, że warto słuchać projektantów już nie był takim optymistą i odpowiedział: — Mamy świadomość, że każde auto, które zostało skierowane do produkcji, trafiło na taśmy nie dlatego, że jest piękne, tylko dlatego, że jest pod każdym względem najlepsze, uwzględniając możliwości marki. Zawsze jednak ostatnie słowo należy do prezesa. Ostateczny wygląd to wypadkowa procesu eliminacji dziesiątków pomysłów. Niestety — mówił Gregory Gauilleme.

Kia XCeed.

W przypadku XCeeda to kolejna nagroda. Wcześniej zdobył wyróżnienia w konkursie iF Award. W 2019 roku XCeed otrzymał również „Złotą Kierownicę” w Niemczech i zdobył tytuł w kategorii „Urban Car” w konkursie Women’s World Car of the Year. W Polsce w plebiscycie Auto Lider 2020 XCeed zdobył tytuł „Samochód Kompaktowy Roku” natomiast w konkursie The Best of Moto został „Najbardziej praktycznym modelem roku”. XCeed zwyciężył także w polskiej edycji Car of The Year 2020.

Jak informuje Kia ten model został zaprojektowany jako alternatywa dla klasycznych kompaktowych SUV-ów. Nawet w terminologii tej marki nazywany jest CUV (Crossover Utility Vehicle). W porównaniu z SUVami ma oferować bardziej dynamiczne wrażenia z jazdy oraz gwarantować większą precyzję prowadzenia i wyższy komfort podróżowania.

Samochód jest sprzedawany wyłącznie w Europie i został zaprojektowany w europejskim studiu projektowym Kia Motors we Frankfurcie nad Menem, właśnie pod kierownictwem Gregorego Gauilleme. Auto trafiło do sprzedaży w drugiej połowie 2019 roku znalazło już ponad 20.000 nabywców. Nowa wersja ze zelektryfikowanym zespołem napędowym – XCeed Plug-in Hybrid – zadebiutowała w pierwszym kwartale 2020 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Red Dot Award: Auta z czerwoną kropką

Nagrody Red Dot są przyznawane w trzech kategoriach (Product Design, Brands & Communication oraz Design Concept). W skład jury wchodzi 40 niezależnych stylistów, profesorów akademii sztuk pięknych i dziennikarzy z całego świata, którzy co roku oceniają najlepsze nowe produkty z różnych branż. Zgłoszenia są oceniane pod względem innowacyjności, funkcjonalności i ekologii. W 2020 r. do udziału w konkursie zgłoszono ponad 6.500 produktów z 60 krajów świata. Inicjatorem konkursu Red Dot jest Centrum Designu Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech. Pierwsza edycja odbyła się w 1955 roku. Dzisiaj jest to jeden z najbardziej prestiżowych na świecie konkursów dla projektantów.

CZYTAJ TAKŻE: Kia Optima: Póki co nie dla Europy

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wideo | Skoda Scala: Kompletnie nowy model

Scala to zupełnie nowy model w gamie Skody. Auto, które będzie się mierzyć z ...

Z linii produkcyjnej zakładów Fiat Chrysler Automobiles w Tychach 10 maja 2018 roku zjechał 2-milionowy samochód z rodziny Fiata 500

Tychy czekają na następcę Marchionne

W tych dniach miały być ujawnione informacje o podziale modeli w fabrykach Fiat Chryser ...

Co znajdziemy na stacjach paliw? Oferta wielu z nich przyprawia o zawrót głowy

Każda dłuższa podróż samochodem bywa stresująca. Trzeba się do niej skrupulatnie przygotować, by nie ...

Pakiet mobilności jednak po wakacjach

Na ostatnim w tej kadencji Parlamentu Europejskiego posiedzeniu Komisja ds. Transportu i Turystyki TRAN ...

fot. Ford

Fordy wyjadą z fabryki we Wrześni?

Porozumienie między Volkswagenem a Fordem o wspólnej produkcji samochodów dostawczych oznacza więcej pracy dla ...

Po spotkaniu w Białym Domu niemieccy producenci obiecują więcej inwestycji

Motoryzacyjny szczyt w Białym Domu. Prezesi Herbert Diess (Volkswagen), Dieter Zetsche (Mercedes) i Nicolas ...