Raeton CC, zdobywca wyróżnienia w konkursie Red Dot Award
Raeton CC, zdobywca wyróżnienia w konkursie Red Dot Award
fot. mat.pras.

Chiński Raeton CC znalazł się w tym roku w gronie laureatów Red Dot Award w kategorii „Samochody i motocykle” w towarzystwie 26 innych aut, czterokołowców i jednośladów, a nawet kanadyjskiego skutera śnieżnego.

Raeton CC, wyprodukowany przez Changan Automobile Co., Ltd. z Chongqing, został wyróżniony za „przekonującą koncepcję projektu opartą na filozofii Vitality Motion, która koncentruje się na szacunku dla natury, życia i człowieka w kulturze orientalnej, oraz ciekawe detale zewnętrzne i wewnętrzne”. Jury przyglądając się ciekawym detalom nie zauważyło chyba, że na przykład kształt przedniego grilla dziwnie nawiązuje do linii stylistycznej Lexusa, można znaleźć też wiele innych zapożyczeń. Coś jednak musiało oczarować jury, skoro przyznało Raetonowi CC wyróżnienie w kategorii „Samochody i motocykle”. Dwa inne pojazdy z Chin, już z pełnoprawnym tytułem „Red Dot Winner” nie budzą takich wątpliwości – U1, elektryczny produkowany przez Beijing Niu Technology i elektryczny rower górski Light Bee firmy Chongqing Qiulong Technology to naprawdę ciekawe projekty.

U1, elektryczny skuter produkowany przez Beijing Niu Technology / fot. mat.pras.

W tym roku w kategorii „Samochody i motocykle” przyznano łącznie 26 nagród i jedno wyróżnienie. Najbardziej prestiżowe wyróżnienie „Red Dot Best of the Best” zgarnęły: Ferrari Portofino, McLaren 720S i Kia Stinger. „Czerwoną kropką” mogą się cieszyć Hyundai Nexo FCEV i Kona, Alfa Romeo Giulia, Seat Arona, Ferrari 812 Superfast, Ferrari FXX-K Evo, Volkswageny T-Roc i Polo, nowy Nissan Leaf, BMW X2, i3s i seria 6 Gran Turismo, Kia Picanto i Stonic, Volvo XC40 oraz Skoda Karoq. Doceniono także kilka motocykli, skuterów I czterokołowców oraz… skuter śnieżny Ski-Doo REV Gen4 Platform kanadyjskiej firmy BRP.

Kanadyjski skuter Ski-Doo REV Gen4, jeden z tegorocznych laureatów nagrody Red Dot / fot. mat.pras.
fot. mat. pras.

Nagrody Red Dot Award są przyznawane w trzech głównych kategoriach – Product Design, Communication Design i Concept Design. Produkty, które biorą udział w konkursie są oceniane na podstawie takich kryteriów, jak innowacyjność, jakość, funkcjonalność i ekologia. Do tegorocznej edycji firmy i designerzy z 59 krajów zgłosili ponad 6,3 tys. produktów. Samochody są jedną z podkategorii w grupie Product Design. Sam konkurs powołano w 1955 roku w Centrum Designu w Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech. Od momentu ustanowienia Red Dot Award stał się jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń w dziedzinie designu. W skład jury wchodzi 40 niezależnych ekspertów, profesorów Akademii Sztuk Pięknych i dziennikarzy z całego świata.

– Dobry projekt nie jest definiowany jedynie przez wygląd produktu. To także innowacje techniczne, wykorzystane materiały czy jego charakter. Istnieją cztery aspekty, które charakteryzują wyjątkowy design. Można ich użyć do określenia, czy spełnia on wysokie standardy jakości. Oprócz podstawowej jakości użytkowej, to także funkcjonalność, odpowiedzialność za otoczenie i umiejętność uwodzenia. To wszystko składa się na dobre wzornictwo – przekonuje prof. Peter Zec, założyciel i dyrektor generalny Red Dot Award.

1
Red Dot Best of the Best: Ferrari Portofino

2
Red Dot Best of the Best: McLaren 720S

3
Red Dot Best of the Best: Kia Stinger

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Stalexport Autostrady: mniejsze przychody, ale większy zysk

Po trzech kwartałach tego roku ruch na autostradzie A4 zmniejszył się o ponad 19 ...

Umowa na budowę S1 za ponad pół miliarda złotych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na budowę drogi ekspresowej S1 ...

Świecący wlot powietrza w BMW serii 5 dostępny oficjalnie

Podświetlany wlot powietrza to nowa opcja w BMW serii 5. W większości krajów Europy ...

UOKiK oskarża dilerów ciężarówek DAF o budowanie kartelu

Dzielenie rynku, ustalanie cen, ustawianie przetargów – takie zarzuty wobec czterech polskich firm i ...

24h Le Mans 2018: Toyocie się należało

Toyota odczarowana. Klątwa zakończona. Japończycy nareszcie wygrali wyścig 24h Le Mans. Ten wyścig nie ...

Trasa S8 oficjalnie za głośna. Powstaną nowe bariery dźwiękochłonne

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wybudowanie i modernizację ekranów akustycznych ...