Jeszcze większym problemem od niższych, niż wcześniej zapowiadano, dopłat do zakupu elektrycznych samochodów może się okazać sposób ich rozdysponowania. Nie wiadomo, jak będą dzielone i dla ilu chętnych wystarczy.

Im bliżej do uruchomienia przedsięwzięcia mającego rozkręcić elektromobilność w Polsce, tym rośnie liczba niewiadomych. – Ministerstwo Klimatu nie podaje żadnych konkretów, krążą jedynie plotki i domysły. Nie wiemy, czego można się spodziewać – mówią przedstawiciele branży motoryzacyjnej. Najpierw perspektywa obniżek mocno zachęciła potencjalnych klientów. Przykładowo na elektryczną Skodę Citigo wpłynęło kilkaset zamówień. Auto kosztuje obecnie od 81,9 tys. zł, więc z dopłatą w pierwotnej wersji (ograniczonej do 30 proc. ceny wyjściowej) kosztowałaby 57,3 tys. zł. Sporo zamówień zebrali dilerzy Volkswagena na model up!. Ceny niektórych aut były specjalnie dopasowywane pod program dotacji. – Obniżyliśmy ceny Nissana Leaf do takiego poziomu, aby wszystkie egzemplarze w wersji wyposażeniowej Acenta z akumulatorem o pojemności 40 kWh mieściły się w limicie 125 tys. zł brutto – informuje Dorota Pajączkowska z polskiego oddziału Nissan Sales CEE. W efekcie zebrano 300 zamówień. Trzeba było ściągać dodatkową partię samochodów z Europy Zachodniej.

Skoda Citigo-e_iV.

Teraz dilerzy mogą mieć problem ze sprzedażą zamówionych samochodów. Ale jeszcze większym problemem będzie zniechęcenie klientów do e-aut. – Rynek już wcześniej zaakceptował dopłatę w wysokości 37,5 tys. zł, na taką kwotę nastawili się klienci – mówi Maciej Mazur, prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Według Wojciecha Ososia, dyrektora PR Opel Poland i Groupe PSA, sprzedaż w pełni elektrycznych samochodów w Polsce jest na śladowym poziomie w stosunku do innych krajów europejskich. Potwierdzają to dane za styczeń – tylko 23 e-auta trafiły do klientów indywidualnych. – To jasno pokazuje konieczność silnego wsparcia dla zakupu i upowszechniania samochodów elektrycznych, a pozostawienie już ogłoszonych warunków wsparcia dla osób fizycznych to warunek, aby klienci segmentu aut miejskich widzieli samochody elektryczne jako realną alternatywę dla swojej mobilności – twierdzi Osoś.

Elektryczna Corsa.

Zdaniem Doroty Kozłowskiej z Peugeot Polska zdecydowana większość klientów uzależnia realizację zamówień od uzyskania ogłoszonych w grudniu dopłat w wysokości 30 proc. ceny samochodu. – Brak dopłat w takim kształcie odbije się z pewnością negatywnie na sprzedaży, szczególnie modeli z segmentów tzw. popularnych, które jak Peugeot e-208 w cenie 124,9 tys. zł spełnia kryteria rozporządzenia – mówi Kozłowska.

Peugeot-e-208.

Jak stwierdza Łukasz Zadworny, dyrektor marki Volkswagen, choć ostateczna wysokość dopłat jest niezwykle istotna, to jednak równie ważny jest próg cenowy. – Decyzję o objęciu dopłatami wyłącznie takich aut elektrycznych, których cena nie przekracza 125 tys. zł, można uznać za zachowawczą – powiedział „Rzeczpospolitej” Zadworny. I przyznał, że opóźnienia i zamieszanie wokół dopłat powoduje problemy z opracowaniem oferty modelu Volkswagena ID.3, będącego najbardziej wyczekiwaną premierą wśród samochodów elektrycznych w tym roku.

Volkswagen ID.3.

Według Marka Koniecznego, prezesa Związku Dealerów Samochodów, wysokość dopłat nie jest wcale najważniejszym elementem tego, co dzieje się wokół programu wsparcia zakupów e-aut. – Podstawowy element bałaganu, który się wytworzy, to będzie kwestia przyznawania dotacji. Na Słowacji zorganizowano to jak zakupy biletów na mecz i dotacje skończyły się w 4 minuty. W Polsce będzie tak samo – uważa Konieczny. Jednakże branża nie traci nadziei, że zainteresowanie e-samochodami nie osłabnie. – Ten wzrost jest spowodowany częściowo propozycją dopłat, ale jego głównymi czynnikami są wzrost świadomości społeczeństwa dotyczący elektromobilności oraz większa dostępność samochodów – uważa Michał Dziwulski z Hyundai Motor Poland. – Obecnie realizujemy założony plan w stopniu bardzo dobrym i nie obserwujemy rezygnacji z zamówień. Klienci czekają na rozwój wydarzeń i ogłoszenie ostatecznej formy i wysokości dopłaty – komentuje Klaudyna Gorzan, kierownik PR marki Skoda.

CZYTAJ TAKŻE: Marek Konieczny, prezes Związku Dilerów Samochodów: Jeszcze poczekamy na elektryki

Hyundai Kona Electric.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy przejęli akcje rosyjskiego Kamaza

Niemcy przejmują należące już do nich akcje w rosyjskim Kamazie. Spółka należąca do Daimlera ...

Najdłuższy autobus elektryczny na świecie. Pomieści 250 pasażerów

Chińska firma BYD sprzedała już 50 000 elektrycznych autobusów. Teraz firma z państwa środka ...

Niemcy będą masowo dozbrajać stare diesle

Perspektywa ograniczenia ruchu w dużych miastach dla samochodów z dieslem nie spełniającym nowych norm ...

Polska firma znowu wyrzucona z budowy dróg

Tym razem poszło o wart 140 mln zł kontrakt na budowę obwodnicy Przecławia i ...

Panda i Fiat 500 bez diesli?

Fiat Chrysler Automobiles przestał od 1 września produkować miejskie auta Panda z silnikami diesla - ...

Chiny są liderem elektromobilności. Na zdjęciu Baojun E100, produkt spółki joint venture utworzonej przez SAIC Motor Corp., General Motors Co. i Liuzhou Wuling Automobile Industry Co.

Rynek aut elektrycznych rośnie jak szalony

Na świecie jeździ dzisiaj ponad 3 mln aut z doładowaniem elektrycznym. To o 54 ...