Volkswagen może stracić kolejne miliardy euro. W piątek odbędzie się pierwsza rozprawa w procesie, w którym rząd Kanady oskarża koncern z Wolfsburga o naruszenie ustaw dotyczących ochrony środowiska.

To kolejna odsłona afery spalinowej związanej z fałszowaniem emisji tlenków azotu, ujawnionej we wrześniu 2015 r. przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Jak podaje Deutsche Welle, kanadyjskie władze oskarżyły Volkswagena o eksport w latach 2008-2015 blisko 128 tys. samochodów, w których było zainstalowane oprogramowanie ukrywające parametry emisji spalin. W czasie testów emisja tlenków azotu była niższa niż w czasie normalnej eksploatacji aut. Dochodzenie prowadzone było przez 4 lata. Wobec niemieckiego producenta wysunięto 60 zarzutów.

Na piątkowej rozprawie maja być przedstawione propozycje ugody. Volkswagen ma jednak problemy z żądaniami odszkodowań już w kilkudziesięciu krajach. Gigantyczny proces rozpoczął się w końcu września w niemieckim Brunszwiku. 440 tys. osób wykorzystało wprowadzoną do niemieckiego prawa w ub. roku instytucję pozwu wzorcowego. Według Deutsche Welle, ten instrument prawny różni się jednak od pozwów zbiorowych znanych z USA, w których klienci mogą wywalczyć gigantyczne odszkodowania.

CZYTAJ TAKŻE: Volkswagen Golf VIII: Przewaga nad resztą świata

Jak dotąd, konsekwencje afery Volkswagena mocno się różnią w zależności od krajów. Przykładowo w USA osoby, które kupiły auto niemieckiego koncernu z oprogramowaniem manipulującym odczytami emisji, otrzymali do 10 tys. dolarów odszkodowania. Ponadto Volkswagen dodatkowo odkupił te samochody lub je doposażył. Tymczasem nabywcy w Niemczech otrzymali jedynie propozycję aktualizacji oprogramowania lub dofinansowania do poprawienia wydajności układu neutralizującego spaliny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gdy zwykłe auta znikną z miast…

Napęd elektryczny czy ogniwo paliwowe? Mimo emocji, jakie budzą te dyskusje, koncerny motoryzacyjne wybiegają ...

W przyszłym roku rekordowe kary za jazdę bez OC

Według Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) aż w 40 procentach przypadków brak obowiązkowego OC spowodowane ...

Policja odebrała radiowozy za 1,1 mln zł

Policja z województwa podkarpackiego odebrała 9 nowych radiowozów o łącznej wartości ponad 1 mln ...

Wielka zmiana w polskiej Toyocie

Od 1 stycznia 2020 roku prezesem Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) zostanie Dariusz Mikołajczak. ...

Coraz częściej sprawdzamy punkty karne online

Polacy coraz częściej sprawdzają w internecie liczbę swoich punktów karnych. Jak poinformowało ministerstwo cyfryzacji ...

Czas przygotować samochód na jesień i zimę

Pogarszająca się z dnia na dzień pogoda, niższe temperatury i wyższa wilgotność powietrza są ...