To jeden z największych projektów infrastrukturalnych Rosji. Oddana do użytku płatna autostrada M-11 ma 684 km, po cztery pasy ruchu po każdej stronie i kosztowała równowartość 33,2 mld zł. Droga jest częścią szlaku Europa- Zachodnie Chiny. Po raz pierwszy trasa znalazła się w planie inwestycyjnym Moskwy pół wieku temu.

Prędkość na tej autostradzie to dziś maksimum 130 km/h, ale ma zostać podniesiona do 150 km/h. Przejazd kosztuje 1,3-2 tys rubli (78 zł – 120 zł), informuje gazeta Izwiestia. Wiele rosyjskich mediów podkreśla, że trasa, która kosztował budżet 550 mld rubli (33,2 mld zł) szybko się zwróci z naddatkiem. Łączy nie tylko dwa największe miasta Rosji, ale też przyśpieszy zakończenie najważniejszego drogowego megaprojektu Rosji – korytarza transportowego Europa-Zachodnie Chiny mającego liczyć 8500 km.

Portal Lenta podkreśla, że choć budowa autostrady ruszyła w 2012 r, to w rzeczywistości inwestycja ciągnęła się przez 50 lat. Droga została wpisana do planu inwestycyjnego Moskwy w 1971 r. Wiele razy była rozpoczynana i odkładana. Nie doczekała się realizacji aż do początku lat 2000, kiedy projekt przyklepał Władimir Putin. Minęła kolejna dekada, zanim na trasie pojawiły się pierwsze maszyny.

Przez siedem lat budowy koszty wzrosły, a terminy oddania były kilka razy przekładane. Urzędnicy wyjaśniali, że winne są zachodnie sankcje oraz…archeolodzy, którzy znaleźli na trasie osadę sprzed trzech tysięcy lat. A to zgodnie z prawem, spowodowało wstrzymanie inwestycji, do czasu przeprowadzenia potrzebnych badań. Teraz Rosjanie muszą od zera zbudować odcinek korytarza Europa-Chiny Zachodnie do Niżnego Nowogrodu i Kazania. Droga miała być gotowa w 2023 r, teraz mówi się, że gotowy w dwóch trzecich odcinek będzie do 2028 r.

CZYTAJ TAKŻE: 200 mld zł poszło już na polskie drogi

Moskwa spodziewa się dużych korzyści gospodarczych od otwarcia korytarza tranzytowego z Europy do Chin. Wzdłuż trasy znajduje się 70 proc. rosyjskich zakładów motoryzacyjnych, 50 proc. producentów z sektora lotniczego i kosmicznego, 40 proc. zakładów metalurgicznych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Obicia foteli w nowym Audi A3 z plastikowych butelek

Audi zastosowało w nowym A3 obicia foteli, które zostały wykonane z tkaniny pochodzącej z ...

Volkswagen Nivus: Polo jako crossover coupe

Volkswagen Nivus czyli wersja coupé modelu T-Cross bazująca na VW Polo została zaprezentowana w ...

Zdjęcie tygodnia: Kryzys paliwowy na Kubie

Sankcje USA nałożone na państwową wenezuelską firmę naftową PDVSA wywołały kryzys paliwowy an Kubie. ...

Z powodu koronawirusa Tesla zawiesza produkcję w USA. Fabryka w Chinach już pracuje

Tesla chce zakończyć konflikt z władzami Kalifornii i 24 marca zawiesi produkcję w fabryce ...

Z Bałtyku na południe Polski po nowych drogach

GDDKiA (Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad) w ciągu najbliższych lat ma ambitne plany. Planuje ...

Audi Q2: Crossover, który nigdy nie będzie jabłkiem

Audi Q2 znakomicie wygląda, dobrze jeździ i ma sporo miejsca w środku. Mimo to ...