Liderem zestawienia największej strefy środowiskowej w Europie jest prowincja Dolnej Austrii. Utworzony tam obszar ekologiczny obejmuje ponad 20 600 kilometrów kwadratowych. Obowiązujące zakazy ruchu i ograniczenia dotyczą póki co tylko samochodów ciężarowych i to wyłącznie tych, które nie spełniają norm Euro 0, 1 i 2. Podobnie jest w Burgenlandzie, najbardziej wysuniętym na wschód krajem związkowym Austrii. Tu strefa środowiskowa zajmuje 12 300 kilometrów kwadratowych i jest dziesiątym, największym obszarem ekologicznym w Europie.
Strefy środowiskowe na terenie Austrii.
Do poruszania się po strefach środowiskowych we Francji, potrzebna jest winieta. To właśnie w tym kraju znajdują się strefy, które względem powierzchni uplasowały się na miejscach od dwa do dziewięć. Największy region Gironde obejmuje około 19 000 kilometrów kwadratowych, nieco mniejszy jest Vienne Poitiers z powierzchnią około 12 500 km kw. Odwiedzający Francję powinni wcześniej sprawdzić, czy potrzebują winiety „Crit’Air”, które są często wymagane również przy przejeździe tranzytowym. Kosztują około 3 euro plus koszty wysyłki i można je zamówić na stronie głównej francuskiego Ministerstwa Środowiska (bezpośredni link TU).
Francuskie winiety „Crit’Air”.
U naszych zachodnich sąsiadów strefy środowiskowe, do których mogą wjeżdżać tylko pojazdy z zieloną plakietką ekologiczną, są ograniczone do obszarów miejskich. W Niemczech plakietki kosztują pomiędzy 5 do 20 euro i można je nabyć w urzędzie komunikacyjnym lub w wyznaczonych serwisach samochodowych. Jazda bez plakietki oznacza mandat w wysokości 80 euro.