Kto podróżuje samochodem za granicę musi zwracać uwagę na strefy środowiskowe i ewentualne obostrzenia lub zakazy wjazdu samochodów bez odpowiednich plakietek.

Liderem zestawienia największej strefy środowiskowej w Europie jest prowincja Dolnej Austrii. Utworzony tam obszar ekologiczny obejmuje ponad 20 600 kilometrów kwadratowych. Obowiązujące zakazy ruchu i ograniczenia dotyczą póki co tylko samochodów ciężarowych i to wyłącznie tych, które nie spełniają norm Euro 0, 1 i 2. Podobnie jest w Burgenlandzie, najbardziej wysuniętym na wschód krajem związkowym Austrii. Tu strefa środowiskowa zajmuje 12 300 kilometrów kwadratowych i jest dziesiątym, największym obszarem ekologicznym w Europie.

Strefy środowiskowe na terenie Austrii.

Do poruszania się po strefach środowiskowych we Francji, potrzebna jest winieta. To właśnie w tym kraju znajdują się strefy, które względem powierzchni uplasowały się na miejscach od dwa do dziewięć. Największy region Gironde obejmuje około 19 000 kilometrów kwadratowych, nieco mniejszy jest Vienne Poitiers z powierzchnią około 12 500 km kw. Odwiedzający Francję powinni wcześniej sprawdzić, czy potrzebują winiety „Crit’Air”, które są często wymagane  również przy przejeździe tranzytowym. Kosztują około 3 euro plus koszty wysyłki i można je zamówić na stronie głównej francuskiego Ministerstwa Środowiska (bezpośredni link TU).

Francuskie winiety „Crit’Air”.

U naszych zachodnich sąsiadów strefy środowiskowe, do których mogą wjeżdżać tylko pojazdy z zieloną plakietką ekologiczną, są ograniczone do obszarów miejskich. W Niemczech plakietki kosztują pomiędzy 5 do 20 euro i można je nabyć w urzędzie komunikacyjnym lub w wyznaczonych serwisach samochodowych. Jazda bez plakietki oznacza mandat w wysokości 80 euro.

ZOBACZ TAKŻE: Będzie więcej diesli na rynku używanych aut

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

ITD odebrała nowe radiowozy. To MAN-y produkowane we Wrześni

Inspekcja Transportu Drogowego otrzymała 32 nowe samochody. Są to auta przeznaczone do kontroli drogowych ...

Polskie auto elektryczne wyjedzie z fabryki w Jaworznie za 4 lata

Fabryka samochodów elektrycznych Izera powstanie w Jaworznie w województwie śląskim. Dziś oficjalnie ogłoszona została ...

Milion włoskich elektryków

Włoski rząd przygotowuje plan wprowadzenia miliona samochodów elektrycznych na krajowe drogi do 2022 r. ...

Hyundai Tucson: Bestseller poprawiony

Jedno z najlepiej sprzedających się aut typu SUV na polskim rynku nie musiało przechodzić ...

Policja sprawdza prędkość i maseczki. Za brak 500 zł mandatu

Od 31 lipca 2020 roku ruszyła nowa akcja policji. Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach ...

Tesla stawia ultimatum i składa pozew przeciwko władzom Kalifornii

Tesla chce natychmiast wznowić produkcję. Firma pozywa władze Kalifornii i grozi przeniesieniem fabryki do ...