Jedno z dwóch BMW i3 zakupionych przez Kancelarię Prezydenta RP
Jedno z dwóch BMW i3 zakupionych przez Kancelarię Prezydenta RP
Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Milion aut elektrycznych zaplanowany przez rząd PiS na 2025 r. to cel nierealny nawet z dopłatami do ich zakupu – twierdzą eksperci rynku motoryzacyjnego.

Według firmy doradczej Frost & Sullivan (F&T) oraz Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) osiągnięcie rządowego celu miliona samochodów na prąd możliwe jest dopiero pięć lat później – w roku 2030.I to jeszcze pod dodatkowym warunkiem: czasowego zwolnienia elektryków z podatku VAT. W przeciwnym razie flota elektrycznych aut będzie skromna.

Bez programu wsparcia w postaci bezpośrednich dopłat do zakupu możemy liczyć na 63 tys. aut w roku 2025 oraz niespełna 229 tys. w roku 2030. Inaczej sytuacja może wyglądać w przypadku wykorzystania pieniędzy z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT). Ministerstwo Energii przygotowało projekt rozporządzenia zakładającego dopłaty zarówno do samochodów, jak i do budowanej infrastruktury ładowania. Przy takim scenariuszu w roku 2025 mielibyśmy na drogach prawie 299 tys. aut na prąd, a w roku 2030 – blisko 682 tys. Ale do rządowego celu miliona samochodów to wciąż jeszcze daleko.

Bez wsparcia ani rusz

Te dwie ścieżki rozwoju polskiego rynku pojazdów elektrycznych przedstawia opublikowany właśnie raport Polish EV Outlook 2019, będący analizą rynku elektromobilności w Polsce. Eksperci F&T oraz PSPA podkreślają, że wprowadzenie dopłat ma kluczowe znaczenie dla pobudzenia popytu na samochody elektryczne. Na razie sprzedają się one w ilościach śladowych. Według Instytutu Samar w 2018 r. zarejestrowano zaledwie 637 aut na prąd, gdy cały rynek nowych samochodów osobowych sięgnął 532 tys. sztuk. Tymczasem raport F&T i PSPA wskazuje, że bezpośrednie dopłaty pozwoliłyby za pięć lat rozpędzić rejestracje elektryków do poziomu ponad 50 tys. rocznie. – Według omawianego scenariusza w 2030 r. co dziesiąty samochód nowo rejestrowany w Polsce będzie wyposażony w napęd elektryczny – prognozuje Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.

mat.pras.

Rozwój rynku mógłby przyspieszyć dodatkowy bodziec – zwolnienie samochodów elektrycznych z podatku VAT, co przyczyniłoby się do dalszego obniżenia ich ceny. Dziś najpopularniejszy model samochodu elektrycznego – Nissan Leaf – kosztuje bez ulg od 155,5 tys. zł wzwyż. W perspektywie długookresowej polski park samochodów elektrycznych może się w sumie zwiększyć od 1 mln do 3,2 mln pojazdów w 2040 r., przede wszystkim w zależności od rodzaju wprowadzonych instrumentów wsparcia – mówi Ivan Kondratenko, konsultant Frost & Sullivan.

Taniej o 36 tys. zł

Zaprezentowany ostatnio przez Ministerstwo Energii projekt dopłat do kupowanych aut na prąd zakłada, że będą one mogły sięgnąć 30 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem, jednak nie przekroczą 36 tys. zł na jedno auto.Zgodnie z ustawą o biokomponentach i biopaliwach ciekłych wsparcie będzie kierowane do jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców. Ale tańsze auta na prąd kupią także osoby fizyczne, bo dotacje otrzymają dilerzy. – Jedną z grup podmiotów, jakie uzyskają wsparcie, będą przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie handlu samochodami, którzy będą oferowali nowe auta elektryczne objęte wsparciem w ramach FNT – deklaruje resort energii.

CZYTAJ TAKŻE: Elektryczne miasto Opla

Przedstawiciele branży motoryzacyjnej obawiają się jednak, że mechanizm przyznawania dopłat może okazać się mało funkcjonalny. Na razie zaprezentowany system jest mało transparentny i bardzo skomplikowany.

Ale kluczowa dla rozwinięcia popytu na auta będzie infrastruktura. Dopłaty są więc przewidziane także na budowę ładowarek. Na podstawie różnych scenariuszy prezentowanych w Polish EV Outlook 2019 liczba publicznych punktów ładowania dostępnych w Polsce wyniesie od 103,7 do 319,1 tys. Przyjmując ogólnoeuropejski podział punktów ładowania: 85 proc. punktów ładowania prądem zmiennym oraz 15 proc. prądem stałym, w scenariuszu optymalnego wykorzystania środków FNT do 2040 r. liczba szybkich ładowarek prądu stałego w Polsce wyniesie 37,4 tys. szt.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hyundai Venue: Czwarty, najmniejszy

Hyundai zaprezentował nowego, małego SUV-a, który jest poniżej modelu Kona czy Volkswagena T-Cross. Venue ...

Cadillac CTS jest pierwszym amerykańskim samochodem wyposażonym w łączność V2V

Kiedy auta zaczną ze sobą rozmawiać

Toyota zamierza w 2021 r. wprowadzić na rynek USA samochody porozumiewające się między sobą ...

Luksus się sprzedaje. Lamborghini i Rolls Royce z rekordem

Luksusowe marki odnotowują rekordy sprzedaży. Jeszcze nigdy z fabryki Lamborghini i Rolls Royce’a nie ...

Koniec z wycinaniem filtrów DPF. Wchodzą nowe normy spalin

Rząd ma zamiar zaostrzyć przepisy dotyczące emisji spalin. Walka z autami zanieczyszczającymi powietrze przełoży ...

Skoda Citigo-e iV: Pierwszy elektryczny model czeskiej marki

Citigo-e iV – tak nazywa się pierwsza Skoda z napędem elektrycznym. Miejskie auto otrzymało ...

Przebudowa trasy S8 Paszków-Przeszkoda także odbywała się pod ruchem

Na gierkówce czeka nas drogowy armagedon. Jak dojechać na Śląsk

Już w marcu kierowcy jeżdżący pomiędzy Warszawą i Łodzią a Katowicami utkną w gigantycznych ...