Józef Lassota, poseł Platformy Obywatelskiej proponuje pozbyć się progów zwalniających i zastąpić je innymi, nowocześniejszymi rozwiązaniami.

Nareszcie ktoś się zabrał za wyrastające niczym grzyby po deszczu i to w najmniej oczekiwanych miejscach progi zwalniające. Poseł PO Janusz Lassota uważa, że progi spełniają swoją rolę w spowalnianiu ruchu, ale „leżący policjanci” stwarzają zagrożenie i zwiększają stężenie szkodliwych pyłów. Dlatego też parlamentarzysta skierował interpelację do ministra infrastruktury, w której zauważa, że progi zwalniające mogą być niebezpieczne.

W interpelacji Lassota opisuje, że „Przejazd przez próg z prędkością większą niż dopuszczalna powoduje podbicie kół samochodu i dyskomfort dla kierowcy i pasażerów, przez co skłania do przejeżdżania przez niego z ograniczoną prędkością, zazwyczaj 20 lub 30 km/h”. Dalej jest już konkretniej: „progi zwalniające generują wibrację i hałas, narażają zdrowie mieszkańców, kierowców i bezpieczeństwo pasażerów karetek pogotowia, w zimie utrudniają odśnieżanie, a także niszczą auta (m.in. zawieszenie pojazdów, przedwczesne zużycie amortyzatorów, hamulców, drążków i wahaczy), a hamujące samochody zwiększają stężenie szkodliwych pyłów.”

ZOBACZ TAKŻE: Stowarzyszenie chce zmian zasad parkowania na chodniku

Poseł Lassota całkiem słusznie zwraca uwagę w swojej interpelacji, że na Zachodzie Europy zamiast progów zwalniających coraz częściej stosuje się zwężenia dróg, szykany i innego rodzaju rozwiązania, które nie mają opisywanych wad. Tymczasem w Polsce stały się  prawdziwą plagą. Dodatkowo niejasne przepisy umożliwiają wręcz dowolną interpretację w ich wysokości, szerokości i sposobie budowy. Najwyższy czas zrobić z tym porządek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

BMW 430i Gran Coupe M-Performance: Czy czerwone samochody jeżdżą szybciej

Są samochody, do których serce się wyrywa, ale rozum mnoży dowody, że lepiej się ...

Nowe Audi Q7: SUV kompletny

Producent z Ingolstadt zaprezentował zmodernizowaną odmianę swojego największego SUV-a. Audi Q7 przeszło znaczącą zmianę ...

Toyota zmodernizowała swoją największą limuzynę

Od 2019 roku Toyota Camry powróciła du europejskiej i polskiej oferty. W roku modelowym ...

Dacia ogłosiła cenę najtańszego elektryka na rynku

Dacia obiecuje najtańszego elektryka na rynku. Model Spring trafi na polski rynek, prawdopodobnie pod ...

Skoda Kodiaq: Przestrzeń w dobrej cenie

„Ale dziób to ma wielki" – to była moja pierwsza myśl po zobaczeniu na ...

Ceny | Opel Crossland X: Mocny z automatem

Opel Crossland X pojawi się w salonach w nowej wersji. Będzie dostępny z najmocniejszym ...