Dla japońskich mediów sprawa Carlosa Ghosna to wciąż jeden z głównych tematów
Dla japońskich mediów sprawa Carlosa Ghosna to wciąż jeden z głównych tematów
fot. Akio Kon/Bloomberg

Carlos Ghosn nie jest ani pierwszym, ani zapewne ostatnim przedstawicielem biznesowej elity, który znalazł się w areszcie. Największe żniwo zebrała afera spalinowa w Grupie Volkswagena.

Media rozpisują się, jak drastycznie pogorszyły się warunki życia Carlosa Ghosna, do niedawna opływającego w dostatki prezesa Nissana, zawieszonego szefa Renault i niebawem prawdopodobnie także byłego szefa Mitsubishi. Wiadomo, że mieszka w małej, nieogrzewanej celi, dostaje trzy posiłki dziennie, śpi na matach rozłożonych na podłodze i obowiązuje go ośmiogodzinna cisza nocna. Ma za to prawo do półgodzinnej gimnastyki . Ghosn , który – jak informuje korespondent francuskiego dziennika ekonomicznego „Les Echos” – jest zszokowany tym, co się z nim dzieje, i nie ma pojęcia, dlaczego znalazł się w takiej sytuacji. Nie przyznaje się też do jakichkolwiek nadużyć finansowych , co zresztą potwierdza aresztowany razem ze swoim szefem były dyrektor w zarządzie Nissana, Greg Kelly. Jego zdaniem wszystkie rozliczenia Ghosna z fiskusem były prawidłowe. Z kolei Japończycy, którzy chętnie i szybko pozbyli się go z Nissana co chwilę informują o nowych dowodach jego winy. Tyle, że nie ujawniają, o co chodzi.

Carlos Ghosn / fot. Calvin Sit/Bloomberg

Na razie wiadomo tyle, że zarzuty zostaną postawione Ghosnowi nie później, niż 7 grudnia, a maksymalna kara, jaka mu grozi za popełnione przestępstwa, to 10 lat więzienia. – Złożenie fałszywych zeznań finansowych to jedno z najpoważniejszych przestępstw – mówił agencji KYODO Shin Kukimoto, zastępca prokuratora Tokio.

CZYTAJ TAKŻE: Carlos Ghosn: Wzlot i upadek chciwego moto-guru

Największa fala aresztowań przedstawicieli światowego biznesu miała miejsce pod koniec 2017 roku, kiedy to amerykańskie władze ujawniły „aferę spalinową”. Pierwszym zatrzymanym był wówczas Oliver Schmidt, który odpowiadał w amerykańskim Volkswagenie za prawidłowy poziom emisji aut koncernu. FBI zatrzymało Schmidta, kiedy wracał z Kuby do Niemiec  z przesiadką na Florydzie. Amerykanie zarzucali mu składanie fałszywych informacji o poziomie emisji. Schmidt tłumaczył, że zawyżony poziom tlenku azotu (NOX) wynika z czasowych problemów technicznych. Ostatecznie został skazany w USA na 7 lat więzienia.

Rupert Stadler, były szef Audi AG / fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

O udział w aferze spalinowej oskarżony został również Rupert Stadler, prezes Audi, AG który został aresztowany w Niemczech 18 czerwca 2018 roku. Został zwolniony z aresztu pod koniec października, chociaż wcześniej kilkakrotnie chciał wyjść za kaucją. Niemiecki sąd jednak odmawiał. W więzieniu znaleźli się również Joerg Kerner, odpowiadający za badania nad silnikami w Porsche i współpracujący z nim Wolfgang Hatz.

CZYTAJ TAKŻE: Carlos Ghosn nie wyklucza fuzji członków sojuszu

Niemcy zresztą nie mają litości dla swoich biznesowych elit, jeśli tylko podejrzewają jakiekolwiek przekręty. W więzieniu z dwuletnim wyrokiem znalazł się m.in. Thomas Middelhoff, były dyrektor generalny w Bertelsmannie , któremu udowodniono sprzeniewierzenie 500 tys. euro z firmowych funduszy. Z kolei wchodząca w skład zarządu Toyota Motor Corp. Julie Hamp przesiedziała 20 dni w japońskim areszcie po tym, jak udowodniono jej posiadanie narkotyków. Ale biznesowym aresztantem wszech czasów pozostanie były dyrektor generalny Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Dominique Strass-Kahn oskarżony w Nowym Jorku o seksualne molestowanie. Ostatecznie zapłacił karę, wysokie odszkodowanie i wyjechał do Francji, gdzie jest cenionym doradcą finansowym.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Top 20: Czym jeżdżą Rosjanie

Jakie samochody kupują najchętniej nasi wschodni sąsiedzi? Sprawdzamy wyniki sprzedaży za pierwszą połowę 2018 ...

Bat na dziury

Dziurawe drogi to zmora nie tylko polskich kierowców. Ma sobie z nimi poradzić innowacyjny ...

Taksówkowa rewolucja w Tokio

Toyota ma nadzieję, że jej nowa taksówka, która jest stopniowo wprowadzana do korporacji w ...

CBA zatrzymało wiceprezesa Solarisa. Podejrzenia o ustawianie przetargu

Wiceprezes wraz z dyrektorem handlowym Solarisa zostali zatrzymani przez CBA. Międzynarodowa afera korupcyjna w ...

Top 10 | Aktualna lista najszybszych samochodów na świecie

Bugatti, Koenigsegg, a może McLaren? Jaki samochód jest obecnie najszybszy? Sprawdzamy i prezentujemy Top ...

Alpine: Zawsze piękne, zawsze szybkie

Jedną z atrakcji tegorocznego MotoClassic Wrocław 2018 będzie Pierwszy Międzynarodowy Zlot Alpine. Pojawią się ...