fot. AdobeStock

GreenWay Polska, jeden z operatorów systemów ładowarek samochodów elektrycznych, właśnie obniża o 10 procent stawki przy ładowaniu samochodu elektrycznego prądem stałym.

Oznacza to, że zamiast 1,89 zł za każdą kilowatogodzinę zapłacimy teraz tylko 1,70 zł. To samo dotyczy stawek za jednorazowe ładowanie, czyli dla osób nie posiadających stałej karty. Zamiast 2,29 zł teraz każda kilowatogodzina będzie kosztować 2,06 zł. To nie koniec dobrych wiadomości, bo czas darmowego podpięcia samochodu do ładowarki wydłużono z 45 do 60 minut.

CZYTAJ TAKŻE: Czy będą specjalne taryfy dla ładowarek

Niestety jest też druga strona medalu. Obniżki cen nie wzięły sie powietrza. Nowa wysokość opłat wynika z obniżenia w części ładowarek maksymalnej mocy z 50 do 40 kW. „W związku z tym, że wiele z nowo oddawanych do użytku stacji jest podłączona bezpośrednio do OSD, a opłaty za moc zamówioną (niezależnie od poziomu wykorzystania stacji) są niewspółmiernie wysokie, podjęliśmy decyzję o obniżeniu ich mocy do 40 kW. Dzięki temu zaoszczędzone kwoty będziemy mogli przeznaczać na dalszy rozwój sieci” – tłumaczy Greenway. W praktyce oznacza to, że będziemy musieli dłużej czekać na uzupełnienie baterii w samochodzie elektrycznym. O ile? Trudno to dokładnie ocenić, bo maksymalna moc ładowarki jest czystą teorią. To, że maszyna pobiera z sieci taką ilość prądu nie oznacza, że tyle samo trafia do ładowanego pojazdu – część mocy jest wykorzystywana przez samą ładowarkę.

fot. mat.pras.

Zmiana dotyczy około połowy z uruchomionych już przez GreenWay Polska stacji. Dokładne dane każdej z nich dostępne są na stronie firmy oraz na prowadzonym przez spółkę Portalu Kierowcy. Nowy cennik będzie obowiązywał już od 1 sierpnia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Raport niezawodności GTU | Samochody kompaktowe: Tipo zaskakuje, Dacia rozczarowuje

Niemiecki instytut rzeczoznawców GTU – świadczącej podobne usługi jak Dekra czy TUV, przedstawił najnowszy ...

Rosjanie chcą autonomicznych pojazdów

Ponad 60 proc. obywateli Rosji jest gotowych przesiąść się do samochodów autonomicznych. Główny powód ...

Nowe malowanie radiowozów. Ma być gwiazda na masce i hasło

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad poprawą widoczności radiowozów. Według wytycznych przygotowanych przez resort na autach, ...

Nowy pomysł Muska: W przyszłości przywołasz Teslę myślami

Elon Musk, szef Tesli zaprezentował prototyp implantu chipowego swojej firmy Neuralink, który ma przekazywać ...

Renault Kangoo Z.E. Concept: 80 procent nowej generacji Kangoo

Renault spogląda w przyszłość i na przykładzie koncepcyjnego Kangoo Z.E. z napędem elektrycznym pokazuje, ...

Skoda Scala: Nowa nazwa, nowy model

Skoda rezygnuje z modelu Rapid. Następca ma przyciągnąć młodszą klientelę. Nową nazwą i technicznymi ...