Amerykanie chcą podnieść, a Chińczycy obniżą cła na importowane samochody. Branża się cieszy, bo obniżka z 25 na 15 procent oznacza złote żniwa.

Ministerstwo Finansów w Pekinie ogłosiło, że od 01 lipca 2018 roku zostanie zmniejszone cło na większość importowanych samochodów z 25 do 15 procent. Ta wiadomość uszczęśliwi nie tylko klientów, ale przede wszystkim branże motoryzacyjną. To oznacza też otwarcie wojny handlowej pomiędzy Chinami i USA.

ZOBACZ TAKŻE: Amerykanie myślą o podwyższeniu cła na importowane samochody

Rynek chiński dla wielu marek samochodowych jest najważniejszym rynkiem zbytu, a szczególnie dla niemieckich marek VW czy BMW. Teraz ta sytuacja jeszcze bardziej się pogłębi. Eksperci przewidują, że sektor motoryzacyjny w Chinach zacznie jeszcze szybciej się rozwijać. W roku 2017 sprzedano w Chinach 28,9 miliona samochodów. 1,22 miliona pochodziło z eksportu.

Elon Musk już zapowiedział obniżki cen dla wszystkich modeli na rynku chińskim.

Elon Musk, szef Tesli zapowiedział już, że dzięki obniżce cła cena najdroższego modelu X obniży się o 6,4 procent, czyli o 14 000 dolarów. Aktualna cena Tesli X na rynku chińskim wynosi 219 000 dolarów. Cena tańszego modelu S obniży się z 118 800 dolarów do 111 200 dolarów. Na obniżce wygra również Porsche, które wszystkie swoje samochody importuje do Chin. BMW, które produkuje samochody na terenie Chińskiej Republiki Ludowej sprzedało w ubiegłym roku 600 000 aut. Jednak 200 000 z tej sumy pochodzi z importu.

Chińczycy kuszą niskim cłem, ale pamiętać trzeba, że kto chce sprzedawać samochody w Chinach musi do 2022 roku musi mieć założoną spółkę joint venture z działami 50/50 z lokalną firmą.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Strabag wybuduje obwodnicę Chełma

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o wybraniu najkorzystniejszej oferty na zaprojektowanie i ...

Thomas Schäfer, prezes Skoda Auto: Wyjdziemy z kryzysu z zyskiem

Od lat odnosimy sukcesy w Polsce, a drugie miejsce za marką, która ma więcej ...

Toyota to marka numer 2 na polskim rynku

Wraca popyt na nowe auta

Po wrześniowym spadku, październik przyniósł poprawę na polskim rynku nowych samochodów. Jak podał Instytut ...

Mercedes chce zostać liderem ekologii

Mercedes rozwija swoją submarkę Mercedes-EQ i dąży do bycia liderem w dziedzinie elektryfikacji i ...

Od 1 października bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Co zrobić podczas stłuczki?

1 października wchodzi w życie przepis znoszący obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i ...

Protesty przeciwko planom zamknięcia pięciu fabryk przez koncern GM podczas targów motoryzacyjnych w Detroit w styczniu 2019 r.

Trump odkłada decyzję w sprawie ceł na import samochodów

Ceł na samochody sprowadzane do USA na razie nie będzie. Prezydent USA Donald Trump ...