W związku z wielką popularnością tego modelu na świecie Toyota zdecydowała o przedłużeniu dostępności GR Yarisa do końca 2022 roku. Sportowy hatchback odniósł ogromny sukces także w Polsce. Wszystkie egzemplarze przeznaczone zostały w krótkim czasie wyprzedane.

Dlatego w nadchodzących miesiącach na polskim rynku będą dostępne kolejne egzemplarze GR Yarisa. Już dzisiaj w salonach Toyoty można składać zamówienia na ten model. GR Yaris to drogowa, homologacyjna wersja rajdowego Yarisa WRC. GR Yaris miał być ściśle limitowaną wersją. Toyota jednak ugięła się po licznych zapytaniach o model na całym świecie. I tak podjęto decyzję o przedłużeniu dostępności do końca 2022 roku, a aprobatę na takie działanie wydał, Akio Toyody, szef Toyoty. Polska jest jednym z rynków, na których GR Yaris odniósł ogromny sukces, dlatego polscy klienci również będą mieli jeszcze okazję kupić ten samochód.

CZYTAJ TAKŻE: Toyota w 2020 roku sprzedała najwięcej aut na świecie

Taka decyzja ucieszy nowych właścicieli, ale nieco zmartwi obecnych. Początkowo na nasz rynek Toyota przeznaczyła 305 egzemplarzy. Przedsprzedaż GR Yarisa w Polsce rozpoczęła się 4 maja 2020 roku, a do uruchomienia produkcji 24 października 2020 roku polscy klienci zamówili aż 187 egzemplarzy, czyli ponad 60 proc. pierwszej puli – bez obejrzenia auta na żywo czy jazdy próbnej. Sukces GR Yarisa na polskim rynku sprawił, że Toyota Motor Poland jeszcze w 2020 roku zamówiła dodatkowo ponad 100 egzemplarzy, a w lutym 2021 roku potwierdziła kolejne ponad 300 aut, na które zebrała zamówienia w ciągu dwóch dni. Łącznie polscy kierowcy kupili lub zarezerwowali wszystkie 752 egzemplarze GR Yarisa, które do tej pory zostały przeznaczone do sprzedaży w naszym kraju. Teraz polskie salony marki rozpoczynają przyjmowanie zamówień na kolejne auta.

GR Yaris powstał we współpracy inżynierów Toyota Gazoo Racing oraz Tommi Mäkinen Racing, partnera Toyoty w WRC. Jest to zupełnie nowy projekt, odrębny od Yarisa czwartej generacji. Auto zostało opracowane w technologii TNGA i powstało dzięki połączeniu platformy GA-B Yarisa i GA-C Corolli, co umożliwiło wyposażenie go w unikalny napęd na cztery koła GR-FOUR. Wiele uwagi poświęcono ograniczeniu masy i aerodynamice nadwozia. Samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,2 s za sprawą 261-konnego, turbodoładowanego silnika 1,6 l o trzech cylindrach. GR Yaris waży tylko 1280 kg, a jego stosunek masy do mocy wynosi 4,9 kg/KM. Maksymalna prędkość została ograniczona elektronicznie do 230 km/h.

CZYTAJ TAKŻE: Toyota GR Yaris: Frajda absolutna

Toyota GR Yaris

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Top 20: Te modele kupują klienci indywidualni

Głównym nabywcą aut są w Polsce firmy. A co kupują klienci indywidualni? Sprawdził to ...

Będzie nowy projekt. Zero promila w całej Unii Europejskiej

W Unii Europejskiej nie ma jedności jeśli chodzi o limit alkoholu we krwi w ...

Carlos Ghosn może wyjść na święta

Sąd w Tokio nie przedłużył aresztu dla byłego szefa Nissana i nadal prezesa francuskiego ...

Nowy Peugeot 5008: Zmiany, które wyszły na dobre

Peugeot to aktualnie lider na europejskim rynku kompaktowych SUV-ów. W ofercie ma dwa modele ...

Chińczycy kupują coraz mniej aut elektrycznych

W Chinach maleje popyt na samochody elektryczne i hybrydy plug-in. Nic nie wskazuje na ...

Do końca roku pojedziemy autostradą A6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała, że roboty na autostradzie A6 (Szczecin ...