Nowa rodzina modeli Volvo
Nowa rodzina modeli Volvo
fot. Volvo

Premiera dopiero późną wiosną, ale już wiadomo, że nowe Volvo S60 będzie pierwszym samochodem tej marki, który nie będzie miał pod maską silnika diesla. Nawet za dużą dopłatą.

Zgodnie z zapowiedzią koncernu wszystkie nowe modele Volvo wprowadzane na rynek od 2019 r. będą dostępne albo w wersji mild hybrid z silnikiem benzynowym, albo jako hybrydy plug-in, także z jednostkami  benzynowymi. Trzecią opcją ma być napęd czysto elektryczny. Przedstawiciele  Volvo Cars już w lipcu 2017 r. zadeklarowali, że celem jest pełna elektryfikacja wszystkich modeli. Strategia przyjęta dla nowego S60 to krok w tym kierunku.

Napęd hybrydowy T8 nowego Volvo XC60 / fot. Volvo

– Nasza przyszłość to e-napędy, nie będziemy więcej pracować nad konstruowaniem kolejnych generacji silników wysokoprężnych – zapowiada Håkan Samuelsson, prezydent i dyrektor generalny Volvo Cars. – Będziemy stopniowo wycofywać modele dostępne tylko z silnikami spalinowymi, zastępując je, w drodze do pełnej elektryfikacji, samochodami z napędem hybrydowym.

CZYTAJ TAKŻE: Porsche Cayenne E-Hybrid: koniec z dieslem

W kwietniu Volvo Cars zradykalizowało dotychczasową strategię informując, iż zamierza do 2025 r. doprowadzić do 50-procentowego udziału samochodów czysto elektrycznych w globalnej sprzedaży. Oświadczenie to padło podczas salonu samochodowego w Pekinie. Nie ma w tej chwili lepszego miejsca na takie deklaracje, bo Chiny to dziś w skali światowej największy rynek dla aut elektrycznych.

Nowa fabryka Volvo w Karolinie Południowej / fot. Volvo

Nowe S60 będzie początkowo dostępne z 4-cylindrowymi silnikami benzynowymi Drive-E, a także w dwóch wersjach benzynowych hybryd plug-in. Hybrydy typu mild dojdą do palety w przyszłym roku. Ten sportowy sedan bazuje na nowej platformie SPA (Scalable Product Architecture), która została już wykorzystana przy konstrukcji nowych modeli serii 90 i V60. „Brat” nowego S60, kombi V60, został po raz pierwszy pokazany na początku tego roku w Sztokholmie. Tam w ofercie znalazły się jeszcze dwa czterocylindrowe, dwulitrowe diesle: D3 o mocy 150 KM i D4 o mocy 190 KM.

CZYTAJ TAKŻE: Volvo: design i kultura w Warszawie

Produkcja nowego S60 rozpocznie się jesienią w uruchamianej fabryce Volvo Cars pod Charleston w Karolinie Południowej (USA). Ten model będzie powstawał wyłącznie tam i z USA ma trafiać na inne rynki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

E-Survivor, koncepcyjny pojazd Maruti Suzuki India Ltd. pokazany podczas targów Auto Expo 2018 w Indiach

Suzuki zwiększa nakłady na nowe technologie

Firma Suzuki Motor ogłosiła, że w tym roku pobije rekord nakładów na prace badawczo-rozwojowe. ...

Ceny nowego Mercedesa klasy C. Droższy od konkurencji

Nowy Mercedes klasy C swoim wyglądem przypomina pomniejszoną klasę S. Niestety dotyczy to również ...

Tesla po raz ostatni liderem

W 2020 roku Tesla była największym na świecie producentem samochodów elektrycznych. Ale ta dominacja ...

Toyota wyprodukowała 10 mln RAV4

Sprzedaż Toyoty RAV4 osiągnęła ponad 10 milionów egzemplarzy. Jest to najpopularniejszy SUV na świecie. ...

Seat Arona: Idealny do miasta

Mały crossover Seata to atrakcyjna propozycja dla poszukujących miejskiego samochodu. Arona powstaje na tej ...

Zakazy w pandemii nie obejmą wymiany opon

Wizyta w serwisach na wymianę opon jest dozwolona – niezależnie od ograniczeń nałożonych przez ...