Nowa rodzina modeli Volvo
Nowa rodzina modeli Volvo
fot. Volvo

Premiera dopiero późną wiosną, ale już wiadomo, że nowe Volvo S60 będzie pierwszym samochodem tej marki, który nie będzie miał pod maską silnika diesla. Nawet za dużą dopłatą.

Zgodnie z zapowiedzią koncernu wszystkie nowe modele Volvo wprowadzane na rynek od 2019 r. będą dostępne albo w wersji mild hybrid z silnikiem benzynowym, albo jako hybrydy plug-in, także z jednostkami  benzynowymi. Trzecią opcją ma być napęd czysto elektryczny. Przedstawiciele  Volvo Cars już w lipcu 2017 r. zadeklarowali, że celem jest pełna elektryfikacja wszystkich modeli. Strategia przyjęta dla nowego S60 to krok w tym kierunku.

Napęd hybrydowy T8 nowego Volvo XC60 / fot. Volvo

– Nasza przyszłość to e-napędy, nie będziemy więcej pracować nad konstruowaniem kolejnych generacji silników wysokoprężnych – zapowiada Håkan Samuelsson, prezydent i dyrektor generalny Volvo Cars. – Będziemy stopniowo wycofywać modele dostępne tylko z silnikami spalinowymi, zastępując je, w drodze do pełnej elektryfikacji, samochodami z napędem hybrydowym.

CZYTAJ TAKŻE: Porsche Cayenne E-Hybrid: koniec z dieslem

W kwietniu Volvo Cars zradykalizowało dotychczasową strategię informując, iż zamierza do 2025 r. doprowadzić do 50-procentowego udziału samochodów czysto elektrycznych w globalnej sprzedaży. Oświadczenie to padło podczas salonu samochodowego w Pekinie. Nie ma w tej chwili lepszego miejsca na takie deklaracje, bo Chiny to dziś w skali światowej największy rynek dla aut elektrycznych.

Nowa fabryka Volvo w Karolinie Południowej / fot. Volvo

Nowe S60 będzie początkowo dostępne z 4-cylindrowymi silnikami benzynowymi Drive-E, a także w dwóch wersjach benzynowych hybryd plug-in. Hybrydy typu mild dojdą do palety w przyszłym roku. Ten sportowy sedan bazuje na nowej platformie SPA (Scalable Product Architecture), która została już wykorzystana przy konstrukcji nowych modeli serii 90 i V60. „Brat” nowego S60, kombi V60, został po raz pierwszy pokazany na początku tego roku w Sztokholmie. Tam w ofercie znalazły się jeszcze dwa czterocylindrowe, dwulitrowe diesle: D3 o mocy 150 KM i D4 o mocy 190 KM.

CZYTAJ TAKŻE: Volvo: design i kultura w Warszawie

Produkcja nowego S60 rozpocznie się jesienią w uruchamianej fabryce Volvo Cars pod Charleston w Karolinie Południowej (USA). Ten model będzie powstawał wyłącznie tam i z USA ma trafiać na inne rynki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wyrok Trybunału, który może zatrzymać TIR-y w Polsce

Wyrok TSUE, który ma być ogłoszony w czwartek, może zamknąć większość polskich dróg dla ...

W 2021 roku samochody zdrożeją średnio o 10 proc.

Wstępne analizy rynku motoryzacyjnego zakładają wzrost cen samochodów od przyszłego roku. Według Carsmile.pl będą ...

Rondo: europejski produkt eksportowy do USA

Ronda znacznie zmniejszają liczbę wypadków, a dzięki nim ruch staje się płynny - twierdzą ...

Coraz bardziej opóźniona budowa obwodnicy Warszawy

Znowu rośnie opóźnienie na budowie Południowej Obwodnicy Warszawy (POW). Już nie połowa 2021 r., ...

Coraz więcej szczegółów o nowej Skodzie Octavii

Oficjalna premiera Skody Octavii będzie miała miejsce 11 listopada. Na krótko przed prezentacją pojawia ...

909 km autostrad za darmo

Korki na autostradowych bramkach nie znikną przez najbliższych kilka lat. To zła wiadomość. Dobra ...