Nowa Mazda MX-5 pojawi się w sprzedaży w 2022 roku. Mamy pierwsze informacje, co nowego planują Japończycy w najczęściej sprzedawanym roadsterze na świecie.

Mazda MX-5 oferowana jest od 1989 roku. Po ponad 30 latach na rynku nie widać końca sukcesu. Do tej pory na całym świecie sprzedano około 1,1 miliona egzemplarzy tego roadstera. Główne rynki zbytu to USA i Europa. Od samego początku MX-5 zbudowana jest tak, żeby była jak najlżejsza. Dbano o to przy każdej kolejnej generacji. Teraz, pięć pokoleń później, masa własna Mazdy MX-5 wzrosła z 955 kg do około 1000 kg. Wymiary dwumiejscowego roadstera pozostaną praktycznie bez zmian. Obecny model ma 3915 mm długości, 1735 mm szerokości, 1225 mm wysokości i rozstaw osi 2310 mm.

Aktualna generacja Mazdy MX-5.

Lekka konstrukcja będzie podstawą koncepcji następcy, a to już nie będzie takie proste do osiągnięcia. Mazda stoi przed wyzwaniem elektryfikacji bestsellera. To wydaje się być nieuniknione, a to oznacza, że dojdą ciężkie baterie. Ichiro Hirose, szef działu badań i rozwoju w Mazdzie, powiedział: „Lekkość i kompaktowe rozmiary są kluczowymi elementami MX-5. Nawet jeśli przeprowadzimy elektryfikację, musimy być pewni, że osiągniemy niską masę pojazdu.” Ikuo Maeda, szef marek i projektantów, wydaje się dążyć do zelektryfikowanego napędu z powodu norm, ale ze względu na klientów, którzy myślą coraz bardziej o ekologii i środowisku. „Zmieniają się preferencje klientów samochodów sportowych, więc my musimy też pomyśleć o tych zmianach społecznych.”

Być może tak będzie wyglądał następca modelu MX-5.

CZYTAJ TAKŻE: Mazda Skyactiv-X: Czekając na rewolucję

Dla Hirose jedno jest jasne, nawet jeśli obecnie nie podjęto żadnych decyzji dotyczących układu napędowego nowej MX-5 to w wywiadzie dla angielskiego magazynu Autocar podkreślił, że Mazda musi zbudować samochód, który klienci mogą posiadać bez troski o zanieczyszczanie środowiska. Nie ulega jednak wątpliwości, że do 2022 roku projekt nowej generacji MX-5 zmieni się znacząco od poprzednich, ale zachowa oryginalne DNA tego modelu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ponad połowa aut wymaga wizyty w warsztacie

W blisko połowie aut zbadanych w ramach akcji ProfiAuto PitStop 2019 wykryto usterki w ...

Wenecja zamówiła 30 elektrycznych Solarisów

Solaris Bus & Coach SA dostarczy 30 autobusów elektrycznych Urbino 12 dla Wenecji, a ...

Volvo XC90: Dwie nowe wersje hybrydowe

Volvo rozszerza gamę silników w modelu XC90 o dwie wersje benzynowe z miękką hybrydą ...

Autonomiczny ruch kusi firmy – do gry wkracza Siemens

Siemens Mobility, wspólnie z Instytutem Ochrony Środowiska, Energii i Mobilności, a także Politechniką w ...

Porsche podało nazwę pierwszego, elektrycznego modelu

Przez długi czas spekulowano, jak będzie się nazywać pierwszy, elektryczny model Porsche, znany dotąd ...

Hawkei: jadowity australijski zwiadowca

W samochodzie pancernym australijskiego Thalesa nawet operator broni pokładowej nawet podczas pokazów musi zapiąć ...