Volvo XC40 pojawi się w wersji z napędem elektrycznym. Premiera nowego modelu już 16 października 2019 roku. W sprzedaży auto znajdzie się po tegorocznym Sylwestrze.

XC40 to pierwszy całkowicie elektryczny model Volvo i drugi spod znaku Volvo Group. Podczas tegorocznego salonu samochodowego w Genewie (marzec 2019 r.) zadebiutował Polestar 2. SUV zbudowany jest na platformie CMA (Compact Modular Architecture), na której powstanie elektryczny Polestar 2. Oprócz tego platforma wykorzystana jest w chińskich modelach Lynk & Co 01, 02 i 03 oraz w Geely F11. Volvo należy od marca 2010 roku do chińskiej grupy Geely.

Aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerów i zabezpieczyć akumulator w przypadku zderzenia, Volvo opracowało nową strukturę bezpieczeństwa dla elektrycznego modelu XC40. Baterie są chronione przez klatkę wykonaną z wytłaczanej aluminiowej ramy osadzonej pośrodku konstrukcji nadwozia. Tworzy to strefę zgniotu wokół akumulatora. Elektryczny układ napędowy został zintegrowany ze strukturą nadwozia, aby oddalić od kabiny pasażerskiej konsekwencje siły uderzenia podczas wypadku.

XC40 jako model BEV (Battery Electric Vehicle) prawdopodobnie będzie miał zapożyczony układ napędowy od Polestara, który ma 300 kW mocy (408 KM) i 600 Nm momentu obrotowego. Jeśli moc się nie zmieni, przyspieszenie do setki powinno w XC40 zająć około pięciu sekund. Model będzie posiadał dwa silniki elektryczne (po jednym na oś). Polestar ma 500 kilometrów zasięgu mierzonego według procedury WLTP, więc szacunkowo elektrycznie Volvo XC40 z w pełni załadowanym akumulatorem powinno przejechać podobny dystans.

W dziedzinie aktywnych systemów bezpieczeństwa elektryczne XC40 jako pierwszy model Volvo otrzyma system ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) – połączenie wielu kamer, radaru i czujników ultradźwiękowych, czyli zaawansowany system półautonomicznej jazdy.

ZOBACZ TAKŻE: Volvo XC90: Dwie nowe wersje hybrydowe

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wnioski po testach Dekry: elektryki tak samo bezpieczne jak auta z silnikiem spalinowym

W teście zderzeniowym Dekry elektryczny Nissan Leaf i Renault Zoe potwierdziły wysoki poziom bezpieczeństwa ...

Takata zbankrutuje w poniedziałek

Japoński producent poduszek powietrznych wystąpi 26 czerwca do sądu o ochronę przed roszczeniami wierzycieli ...

Nie uciekniemy z letnich korków

Rozkopane drogi i poślizg w budowie krajowego systemu zarządzania ruchem – nie będzie łatwo ...

Cadillac CT5: Porządki w luksusowej marce General Motors

Cadillac modyfikuje swoją linię modeli. Wycofuje modele ATS i CTS, a w ich miejsce ...

Budowa autostrady A1 pod Częstochową, odcinek budowany dotąd przez firmę Salini, który powinien być już praktycznie gotowy...

Włoski kryzys na polskich drogach

Rośnie prawdopodobieństwo wypowiedzenia umów włoskim firmom budującym kilka odcinków dróg w Polsce. GDDKiA już ...

Ruszył największy test elektryków w Polsce

Poczta Polska (PP) uruchomiła właśnie największe w naszym kraju testy samochodów elektrycznych (EV). Spółka ...