Podczas salonu samochodowego we Frankfurcie BMW zaprezentuje X6 Vantablack VBx2. To SUV, który został pomalowany najczarniejszą czernią na świecie.

Pomysł jest prosty: BMW chce jak najmocniej podkreślić „charakterystyczne elementy” nowego X6. Takie, jak nowe reflektory, tylne światła czy opcjonalnie podświetlane nerki wlotu powietrza. I faktycznie przy zastosowaniu tego lakieru wszystkie inne elementy karoserii znikają, pochłonięte przez czerń lakieru Ventablack.

Obiekty w tej ekstremalnej czerni wydają się dla oka dwuwymiarowe, a w mózgu pojawia się informacja, że patrzy się na wielkie nic. Przygotowując ten model zdecydowano na Vantablack o nazwie „VBx2”, opracowany głównie dla architektury i nauki. Ten lakier odbija jednak nieco światła pod różnymi kątami, co oznacza, że auto nie traci całkowicie swojego wymiaru przestrzennego.

ZOBACZ TAKŻE: BMW zrezygnuje z produkcji tych modeli

Vantablack oznacza „Vertically Aligned Nano Tube Array“. Jest to siatka pionowo rozmieszczonych nanorurek węglowych. Mają od 14 do 50 mikronów długości i mierzą 20 nanometrów średnicy, czyli są ok. 5000 razy cieńsze niż ludzkie włosy. Na jeden centymetr kwadratowy przypada około… miliarda nanorurek. Światło padające nie jest przez nich odbijane, lecz przekształcane w ciepło. Technologia została opracowana do celów wojskowych i podróży kosmicznych, aby obserwować między innymi odległe galaktyki lub słabe gwiazdy. Trudno je wykryć za pomocą soczewek bez powłok Vantablack z powodu rozproszonego światła słonecznego. Pierwsza wersja najczarniejszej czerni tłumi odbicia i rozprasza światło nawet do 99,965 procent. Podobno każdy, kto kiedykolwiek widział przedmioty pomalowane za pomocą Ventablack, nie ufa już temu co widzi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tesla Model 3 w Europie bez funkcji autopilota

Do Europy trafiły pierwsze modele Tesli Model 3. Jednak w odróżnieniu od innych rynków, ...

Zdjęcie tygodnia | Spalony McLaren Senna za milion euro

Spalony McLaren Senna to najsmutniejszy widok jaki zobaczyliśmy w tym tygodniu. Mocny – 800 ...

GM musi oszczędzać. Z jakich modeli zrezygnuje?

Amerykański gigant GM zapowiada poważne zmiany. Firma chce się bardziej skupić na samochodach elektrycznych ...

Opel Insignia Country Tourer 1.6 T: Król przestrzeni

Myśleliście, że Skoda Superb jest największym samochodem w klasie? I tak, i nie. Z ...

Bentley Flying Spur: Najładniejsza z limuzyn

Bentley zaprezentował swojego luksusowego sedana Flying Spur. Z poprzednika została została tylko… nazwa. Już ...

#RZECZoBIZNESIE: Bogusław Bławat: Jest luka na polskie auto elektryczne

Europejskie marki nie są zainteresowane w najbliższej dekadzie, żeby przejść z segmentu samochodów premium ...