Sono Sion, samochód elektryczny z panelami słonecznymi zamontowanymi na karoserii ma wejść do produkcji w 2020 roku. Budowany będzie w Szwecji.

W 2017 roku start-up Sono Motors z siedzibą w Monachium (Niemcy) zaprezentował swój pierwszy prototyp samochodu elektrycznego Sion. Po prezentacji tego modelu na przeróżnych eventach w Europie firma twierdzi, że zebrała dotychczas 10 000 rezerwacji na ten model.

Sono Sion

Sion ma być produkowany przez producenta kontraktowego NEVS ze Szwecji. NEVS to pozostałość po Saabie, marka należy do chińczyków. Sion będzie montowany w dawnej fabryce Saaba w Trollhättan. Produkcja rozpocznie się w drugiej połowie 2020 roku. Po fazie rozruchu Sion będzie produkowanych w trybie dwuzmianowym. Produkcja zaplanowana jest na około 43 000 egzemplarzy rocznie. Fabryka ma być zasilana w stu procentach z energii odnawialnej.

ZOBACZ TAKŻE: Autostrada doładuje baterię w samochodzie

Sion ma 4,29 metra długości i 1,83 metra szerokości. Projekt przypomina klasyczne vany i stanowi przeciwwagę dla dominującego trendu SUV-ów. Za prostymi powierzchniami karoserii stoją tańsze metody produkcji i łatwiejsze umieszczenie paneli słonecznych. Dzięki tak uzyskanej energii auto ma dziennie otrzymać „za darmo” do 34 dodatkowych kilometrów zasięgu. Silnik elektryczn ma mieć mocy 120 kW (163 KM) i maksymalny moment obrotowy 290 Nm. Prędkość maksymalna wynosi 140 km/h. Akumulatory mają pojemność 35 kWh, a zasięg powinien wynosić około 270 km i aż 505 km w ruchu miejskim plus dodatkowe kilometrów z paneli słonecznych.

Poobnie jak Ford Model T Sono Sion dostępny będzie wyłącznie w kolorze czarnym. Na jego bazie planowane są kolejne modele. Planowana cena to 25 000 euro (około 107 000 zł).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koniec Forda S-Max i Galaxy, Mondeo będzie crossoverem

Ford bezwzględnie zmienia politykę modelową. W niedalekiej przyszłości wprowadzi na rynek crossovera, który zastąpi ...

Wirus uderzył w dilerów w Rosji, chcą pomocy Kremla

Stowarzyszenie Dilerów Samochodach Rosji przesłało premierowi list z prośbą o pomoc. Ma ona zapobiec ...

Skoda Kamiq: Tak wygląda następca Yeti

Skoda zaprezentuje swój trzeci model SUV. Premiera odbędzie się na salonie samochodowym w Genewie. ...

Sprzedaż nowych aut: zapaść w salonach

Drastycznie maleje w Polsce sprzedaż nowych samochodów osobowych. Jak podała w środę organizacja europejskich ...

Rynek wtórny znowu się postarzał. Sprowadzane auta mają średnio 13 lat

Średni wiek używanych samochodów sprowadzanych do Polski wynosi 12 lat. W przypadku samochodów z ...

Yamaha MT07: Kandydatka do Nobla

Inżynierowie Yamahy powinni za model MT07 dostać Nobla. Udało im się bowiem skonstruować uniwersalny ...