fot. Jaguar

Pojedynek był zacięty – w pierwszym głosowaniu jury identyczny wynik uzyskały dwa z siódemki finałowych modeli. Wszystko rozstrzygnęło się w dogrywce – tytuł Car of the Year po raz pierwszy przyznano elektrykowi. Zdobył go Jaguar I-Pace, pokonując Alpine A110. Tuż za nimi znalazła się Kia Ceed.

Samochody biorące udział w konkursie to modele nowe, już dostępne w sprzedaży lub wprowadzone do salonów przed końcem roku kalendarzowego na co najmniej pięciu europejskich rynkach. Wstępna lista liczyła 50 modeli. Początkowo 60 członków międzynarodowego jury wyłoniło 42 auta, później 7 finalistów. Ceremonia wręczenia nagrody COTY 2019 odbyła się tuż przed rozpoczęciem dni prasowych na International Motor Show w Genewie. W finałowej siódemce znalazły się Alpine 110. Jaguar I-Pace, Citroen C5 Aircross, Ford Focus, Kia Ceed, Mercedes klasy A oraz Peugeot 508. Z tytułem Samochodu Roku 2019 wyjedzie z Genewy elektryczny Jaguar I-Pace.

Jaguar I-Pace, Car of the Year 2019 / fot. mat.pras.

Jaguar z dużym opóźnieniem wszedł do klasy crossoverów i SUV-ów z metką premium, ale nadrobił falstart z nawiązką, wprowadzając do oferty model w pełni elektryczny. I to zdolny konkurować z Teslą X. I-Pace jest swego rodzaju pokazem możliwości brytyjskiego koncernu. W samochodzie zamontowano największy z obecnie dostępnych magazynów energii wśród modeli oferowanych już w Europie – baterie mają 90 kWh. Przy średnim zużyciu nieznacznie przekraczającym 18 kW na „setkę”, teoretycznie pozwala to na pokonanie blisko pięciuset kilometrów. W Polsce podstawową specyfikację S wyceniono na 354,9 tys. złotych. Najdroższa i jednocześnie oferująca kompletne wyposażenie jest First Edition – 469,9 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE: Jaguar I-Pace: Kot pod prądem

W ubiegłym roku laureatem Car of the Year było Volvo XC40, a w 2017 Peugeot 3008.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Daimler inwestuje w USA, nie z powodu Trumpa

Niemiecki producent samochodów osobowych i ciężarowych planuje zwiększenie produkcji zakładu Mercedesa w Alabamie niezależnie ...

75. Rajd Polski: Rosjanie najszybsi w Mikołajkach

Po niezwykle emocjonującej rywalizacji i wielu zwrotach akcji, zwycięzcami 75. edycji Rajdu Polski została ...

Top 10 | Najchętniej kupowane SUV-y w Polsce

IBMR Samar opublikował listę najchętniej kupowanych SUV-ów nad Wisłą od początku roku do sierpnia ...

Miejskie Triggo już w 2020 r. ma wyjechać na ulice polskich miast

Mikroauta wkrótce podbiją nasze miasta

Pożyczane na minuty dwuosobowe pojazdy elektryczne to sposób na korki i brak miejsc parkingowych. ...

Gregory Gauilleme, szef projektantów Kia Motors: Cenne czerwone kropki

Żałuję, że na rynku tak mało wiadomo o sukcesach projektantów samochodów. Dla nas takie ...

Honda CR-V Hybrid: Ferment w towarzystwie

Do 2025 r. ponad 60 proc. sprzedawanych przez Hondę samochodów będą stanowiły modele hybrydowe lub ...