Warunki zostały zdefiniowane wspólnie ze związkiem zawodowym KOVO. Ustalenia obejmują wprowadzenie ponad 80 różnych procedur, takich jak środki ochronne dla pracowników czy zmiany organizacyjne w firmie. – Produkcja w naszych trzech czeskich fabrykach została zawieszona 18 marca 2020 r. Podjęliśmy tę trudną decyzję, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym pracownikom. Była ona ze wszech miar słuszna. Obecnie nadszedł moment, kiedy możemy spojrzeć w przyszłość z optymizmem. Przedstawicielstwa Skody stopniowo otwierają się ponownie w całej Europie, a sukcesywnie wznawiając produkcję, robimy również ważny krok w kierunku uruchomienia dostaw międzynarodowych. Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom zaangażowanym w proces wznawiania produkcji, którzy ciężko pracowali w ciągu ostatnich kilku tygodni – komentuje Bernhard Maier, dyrektor generalny Skoda Auto.

""

Bernhard Maier, dyrektor generalny Skoda Auto.

moto.rp.pl

Procedury dotyczące bezpieczeństwa określają m.in.: konieczność noszenia masek ochronnych na terenie zakładów produkcyjnych, także przez personel zewnętrzny, które zostaną zapewnione przez Skodę. Każda zmiana będzie dysponowała ponadto dodatkowym czasem na czyszczenie narzędzi, telefonów i klawiatur, a także wszelkich materiałów i powierzchni. Ponadto wszystkie obszary będą czyszczone i dezynfekowane jeszcze częściej. Wprowadzono także zmiany organizacyjne w celu ochrony pracowników. Obejmują one modyfikacje procesu rozpoczynania i kończenia pracy przez pracowników poszczególnych zmian i ich bezpieczną wymianę na stanowiskach pracy. Procedury te dotyczą także miejsc takich jak: wejście do zakładów, recepcja, stołówka. Dodatkowo zwiększono liczbę przestrzeni przeznaczonych na odpoczynek tak, by pracownicy mogli spędzać przerwy w komfortowych warunkach z zachowaniem bezpiecznych odległości, tym samym ograniczając ryzyko infekcji. Liczba osób obecnych w biurach ma zostać ograniczona a pozostali zatrudnieni zachęcani są do pracy z domu. Wprowadzone środki ostrożności zalecają regularne mycie i dezynfekowanie rąk, unikanie dotykania dłońmi twarzy oraz chodzenie na przerwy pojedynczo z zachowaniem bezpiecznego dystansu.

CZYTAJ TAKŻE: Nowa Skoda Octavia: Tak dopracowanego auta Czesi jeszcze nie mieli


Opracowane procedury bezpieczeństwa, które wejdą w życie wraz ze wznowieniem produkcji, oparte są na trzech etapach. W pierwszym etapie zostaną – do odwołania – w pełni zastosowane wszystkie środki. Etap drugi przewiduje zniesienie niektórych ograniczeń. Etap trzeci pozwoli na dalsze, stopniowe łagodzenie środków w dłuższym okresie w sposób odpowiedzialny i zapewniający bezpieczeństwo ludziom. W odpowiednim momencie trzecia faza zostanie zniesiona, a wraz z nią fabryki powrócą do standardowych procedur. Salony dealerskie Skody na rynku polskim są, za wyjątkiem jednego, otwarte i jak donosi importer obsługują klientów przy zachowaniu wszelkich obowiązujących środków bezpieczeństwa.

CZYTAJ TAKŻE: Skoda podsumowała rok 2019. Spadek sprzedaży tylko na jednym rynku

""

Fabryka Skody w Mlada Boleslav.

moto.rp.pl