Od 2010 roku Chiny znacznie rozszerzyły swoją rolę jako największy na świecie producent samochodów. W porównaniu do rynku światowego (około 95,6 mln pojazdów w 2018 r.), samochody osobowe, ciężarówki i autobusy wyprodukowane w Chinach mają udział w wysokości 29,1 procent. Osiem lat wcześniej było to 23,5 procent na światowym rynku, na którym wyprodukowano 77,3 miliona pojazdów.

""

Chiny są absolutnym numerem jeden w produkcji samochodów na świecie.

moto.rp.pl

Jak donosi organizacja International Automotive Designers OICA Stany Zjednoczone przegoniły Japonię i znalazły się na drugim miejscu w analizowanym okresie czasu, zwiększając swój udział w rynku z 10 do 11,8 procent, podczas gdy Japonia spadła z 12,4 do 10,2 procent. Niemcy straciły czwarte miejsce w rankingu i teraz są tuż za Indiami. Oba kraje odpowiadają za około 5,4 procent światowej produkcji samochodów. W 2008 roku Niemcy osiągnęły 7,6 procent. Pierwszą dziesiątkę największych producentów samochodów uzupełnia Meksyk, Korea Południowa, Brazylia, Hiszpania i Francja.

""

Globalna produkcja w 2018 roku wyniosła około 95,6 mln pojazdów.

moto.rp.pl

Obliczenia opierają się na pojazdach wyprodukowanych w poszczególnych krajach, a nie na udziałach producentów na rynku światowym.

ZOBACZ TAKŻE: Produkcja samochodów w Niemczech spada

TOP 10 | Kraje, w których produkuje się najwięcej aut
1. Chiny
2. USA
3. Japonia
4. Indie
5. Niemcy
6. Meksyk
7. Korea Południowa
8. Brazylia
9. Hiszpania
10. Francja