Największa w kraju organizacja zrzeszająca użytkowników i sympatyków elektrycznej motoryzacji – Fundacja EV Klub Polska – po raz drugi zorganizowała w Łodzi zlot pojazdów elektrycznych. Wydarzenie przyciągnęło rekordową liczbę uczestników z całej Polski. – Od początku 2022 r. liczba osób zrzeszonych w EV Klub Polska zwiększyła się ponad dwukrotnie, do prawie 5 tys. O rosnącej popularności pojazdów zeroemisyjnych w naszym kraju świadczy również frekwencja na zlocie, która przekroczyła 100 pojazdów. To niewątpliwy sukces i motywacja do organizowania kolejnych wydarzeń tego typu – powiedział Łukasz Lewandowski, Prezes Fundacji EV Klub Polska.
Czytaj więcej
Co roku niemiecka firma konsultingowa P3 Group tworzy indeks ładowania, który wyłania najszybciej ładujące się elektryki na rynku.
Niektórzy kierowcy samochodów elektrycznych, którzy przybyli na zlot musieli pokonać setki kilometrów, by dotrzeć do Łodzi z odległych miejsc Polski, przyjechali nawet z zagranicy. Nie zabrakło użytkowników, którzy przyjechali z Niemiec (ok. 1000 km do Łodzi), czy nawet Holandii (ok. 1100 km). Sumarycznie, ponad połowa uczestników zlotu pokonała w drodze do Łodzi ponad 15 000 km, co pozwoliło na ograniczenie emisji CO2 o niemal 1500 kg. – Liczba uczestników zlotu potwierdza, że dla samochodów elektrycznych dłuższe podróże nie są już problemem. Rosną zarówno zasięgi EV, jak i moce ładowania oraz liczba stacji ładowania. Jeszcze dekadę temu pojazdy zeroemisyjne mogły przejechać maksymalnie ok. 250-350 km na jednym ładowaniu. Dziś średni zasięg osobowych samochodów całkowicie elektrycznych dostępnych na Polskim rynku wynosi ok. 400-500 km. Systematycznie zwiększa się też liczba szybkich i ultraszybkich stacji ładowania. – dodaje Łukasz Lewandowski.
Zlot samochodów elektrycznych stanowił wstęp tegorocznej do edycji Kongresu Nowej Mobilności – największego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wydarzenia branżowego w całości poświęconego e-mobility, które odbywa się w łódzkiej manufakturze w dniach 12-14 września 2022 r. Organizatorzy Kongresu jest Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Miasto Łódź, spodziewają się, rekordowej frekwencji ponad 1500 polskich i zagranicznych praktyków rynku, przedstawicieli administracji centralnej, samorządów oraz firm z całego łańcucha wartości elektromobilności.