Jej najnowszy raport, jaki ma być opublikowany w czwartek informuje, że infrastruktura ładowania w krajach Unii Europejskiej może się rozwijać szybciej od obecnych prognoz. Przypomnijmy, że opublikowane w lutym tego roku opracowanie globalnej firmy doradczej EY i Eurelectric ostrzegało przed przyszłym problemem niedostosowania tempa rozbudowy sieci ładowania do skokowego przyrostu liczby e-aut. EY szacuje, że w przeciągu kolejnych lat liczba samochodów elektrycznych w Europie wzrośnie z obecnych 5 milionów do 65 mln (w 2030 r.) i 130 mln (w 2035 r).
Czytaj więcej
Po dwunastu godzinach elektryczny Mercedes EQXX dojechał na południe Francji. Celem było przejechanie ponad 1000 km ze Stuttgartu na Lazurowe Wybrzeże bez doładowywania akumulatorów.
W Polsce istnieje obecnie ok. 2,8 tys. publicznych stacji ładowania. Według Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, choć rozbudowa infrastruktury znacząco przyspieszyła w ostatnich miesiącach, jej rozwój wciąż odbiega od bieżących potrzeb, zwłaszcza co do liczby szybkich stacji ładowania. Tymczasem T&E ocenia, że do 2035 r. w Polsce może powstać nawet 360 tys. publicznych ładowarek, jeżeli cele w zakresie emisji CO2 dla samochodów zostaną podniesione zgodnie ze zobowiązaniami narzucanymi przez Europejski Zielony Ład. - Polski rząd i polscy eurodeputowani nie muszą rezygnować z nacisków na przyjęcie ambitniejszych celów w zakresie emisji CO2 z obawy przed brakiem wystarczającej liczby ładowarek – uważa Rafał Bajczuk, analityk w Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych.
Obecnie europarlamentarzyści oraz przedstawiciele rządów krajów członkowskich UE przygotowują decyzje związane z wnioskiem Komisji Europejskiej dotyczącego nowych celów emisji CO2 z samochodów. Wszystkie auta wprowadzane na rynek od 2035 r. muszą być już w 100 proc. zeroemisyjne.
Czytaj więcej
Przeciętna elektryczna furgonetka w Unii Europejskiej jest tańsza o jedną czwartą w całym okresie jej używania od podobnego pojazdu z napędem diesla, mimo znacznie większych początkowych kosztów — stwierdza Europejska Federacja Transportu i Środowiska (T&E)