Jak powstaje grad? Grad to solidnie zamarznięte kule lodu, które tworzą się podczas silnych burz. Powstawanie gradu jest ściśle powiązane ze wznoszącymi się prądami powietrza w chmurach burzowych. Kiedy wznoszą się ciepłe prądy wstępujące, docierają do zimniejszych warstw atmosfery. Rosnące prądy wstępujące powodują, że kropelki wody zamarzają w kryształki lodu, które następnie są wyrzucane w górę i w dół w chmurze przez wiatr. Powoduje to, że wokół kryształów gromadzą się dodatkowe warstwy lodu, które ostatecznie przekształcają się w grad. Jeśli ziarna te są wystarczająco ciężkie, spadają na ziemię w postaci gradu i mogą powodować znaczne uszkodzenia samochodów i innych rzeczy, a nawet mogą być groźne dla ludzi.
Czytaj więcej
Niemal 45 proc. kierowców otrzymała wyższe wynagrodzenie, a średnia pensja netto wynosi 7 824 zł. Ponad połowa kierowców uważa, że Polska ma najbezpieczniejsze i najlepiej wyposażone parkingi w Europie, przy czym niecałe 70 proc. podkreśla, że stan europejskiej infrastruktury sanitarnej jest na niskim lub bardzo niskim poziomie - wynika z raport PITD pod patronatem Webfleet.
Samochód można chronić przed gradem specjalnymi siatkami i plandekami
Jeśli silny grad złapie cię w podróży to parkuj pod mostami, wiaduktami, zadaszeniami, w garażu podziemnym lub zakrytych parkingach. Gradowi często towarzyszy wiatr więc trzymaj się z daleka od drzew i przedmiotów, które przez wiatr zostać przesunięte lub w jakikolwiek inny sposób uszkodzić twoje auto. Można się też zaopatrzyć w specjalne siatki przeciwgradowe. To siatki o gęstych oczkach, które są rozciągnięte nad autem w celu ochrony przed gradem. Siatki są lekkie i łatwe w montażu. Można je rozciągnąć na słupkach, ścianie domu lub nad wiatą samochodową. Kolejnym sposobem ochrony są plandeki. Plandeki przeciwgradowe są wyposażone w wyściełaną warstwę, która pochłania energię uderzenia, minimalizując w ten sposób uszkodzenia spowodowane przez grad. Pamiętać trzeba żeby zarówno siatki jak plandeki były bezpiecznie przymocowane i nie oderwały się podczas burzy. Rozwiązaniem awaryjnym jest rozłożenie na auto grubego koca lub folii bąbelkowej. Tu też trzeba pamiętać o solidnym przymocowaniu go do karoserii. Oczywiście najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest wjazd samochodem pod wiatę lub do garażu.
Czytaj więcej
Skoda prezentuje nową generację Superba. Początkowo z nadwoziem kombi, które oferuje ogrom miejsca. To auto zbudowane wg starych dobrych wartości.