Jak koronawirus wpływa na zainteresowania Polaków szukających w sieci używanych samochodów? W zapytaniach pojawiają się w mniejsze i tańsze auta.

Platforma Spotawheel podsumowała jakich aut szukają w ostatnim czasie klienci i czy ich preferencje się zmieniły. Okazuje się, że w ostatnich czterech miesiącach widać wzrost popularności małych samochodów (segment A i B) oraz pojazdów w cenie do 34 tys. zł. W porównaniu z ostatnimi miesiącami znacząco zmalało zainteresowanie klientów samochodami w przedziale cenowym 34-54 tys.zł. W marcu jedynie jedna trzecia zapytań i wyszukiwań dotyczyła właśnie tej półki cenowej, w porównaniu do 56 proc. w listopadzie 2019 roku. W marcu najczęściej poszukiwane były samochody do 34 tys. zł, nieco ponad jedna piąta wyszukiwań dotyczyła samochodów w cenie 54-75 tys. W przypadku tej półki cenowej nastąpił nieco zaskakujący wzrost w stosunku do lutego. – Wraz ze spodziewanym spowolnieniem gospodarczym, wprowadzeniem ograniczeń przemieszczania się oraz w związku z obawami z korzystania z komunikacji publicznej zaobserwowaliśmy kilka zjawisk – wyjaśnia Radosław Grzela, dyrektor Spotawheel Polska.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe funkcje w CEPiK. Teraz łatwiej sprawdzić historię używanego auta

Po pierwsze zdecydowanie zwiększyło się zainteresowanie tanimi samochodami do szybkiego odbioru. Prawdopodobne jest, że ten trend umocni się w następnych tygodniach. Po drugie zwiększył się udział sprzedaży zdalnej. W ciągu ostatniego roku działalności udział ten oscylował w granicach 10-20 procent miesięcznie. W ostatnich tygodniach marca zwiększył się znacząco przekraczając 50 procent. Po trzecie Spotawheel odnotował zwiększone zainteresowanie opcją finansowania zakupu.

– To, co zauważyliśmy u nas prawdopodobnie pojawi się również na ogólnopolskim rynku. Czyli odwrót w stronę tańszych samochodów. Z naszej własnej analizy ofert dealerskich wynika, że przez ostatnie pół roku udział ofert o wartości do 34 tys. zmalał z 70 proc. w październiku i i listopadzie do 64 proc. w styczniu i lutym, po czym nieznacznie wzrósł w marcu. Prawdopodobnie tańszych ofert w stosunku do całości rynku będzie coraz więcej ” – dodaje Radosław Grzela.

CZYTAJ TAKŻE: Wydłużono czas na rejestrację auta używanego z zagranicy

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwsze tak duże miasto z całkowitym ograniczeniem 30 km/h

Hiszpańskie Bilbao jest pierwszym dużym miastem na świecie, które wprowadziło w na całym obszarze ...

Zdjęcie tygodnia: Alfa Romeo znaleziona w windzie

Fotografia klasycznej Alfy Romeo wiszącej na wysięgniku nad płotem obiegło w zeszłym tygodniu cały ...

Tak wygląda przyszłość grupy Renault. Nowa struktura, cztery marki

To była pierwsza decyzja nowego prezesa Grupy Renault, Luki de Meo. Nie będzie już ...

Będzie więcej fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości

Główny Inspektorat Transportu Samochodowego (GITD) ogłosił przetarg na dostawę nowych urządzeń kontrolujących prędkość jazdy. ...

SOP idzie na zakupy. Trzy auta za ponad milion złotych

Służba Ochrony Państwa zakupiła limuzynę BMW serii 7 i dwa vany Mercedesy Vito. Koszt ...

Honda żegna się z Rosją

Honda Motor Rus LLC, spółka zależna od japońskiego producenta, poinformowała o planowanym zakończeniu dostaw ...