Jak koronawirus wpływa na zainteresowania Polaków szukających w sieci używanych samochodów? W zapytaniach pojawiają się w mniejsze i tańsze auta.

Platforma Spotawheel podsumowała jakich aut szukają w ostatnim czasie klienci i czy ich preferencje się zmieniły. Okazuje się, że w ostatnich czterech miesiącach widać wzrost popularności małych samochodów (segment A i B) oraz pojazdów w cenie do 34 tys. zł. W porównaniu z ostatnimi miesiącami znacząco zmalało zainteresowanie klientów samochodami w przedziale cenowym 34-54 tys.zł. W marcu jedynie jedna trzecia zapytań i wyszukiwań dotyczyła właśnie tej półki cenowej, w porównaniu do 56 proc. w listopadzie 2019 roku. W marcu najczęściej poszukiwane były samochody do 34 tys. zł, nieco ponad jedna piąta wyszukiwań dotyczyła samochodów w cenie 54-75 tys. W przypadku tej półki cenowej nastąpił nieco zaskakujący wzrost w stosunku do lutego. – Wraz ze spodziewanym spowolnieniem gospodarczym, wprowadzeniem ograniczeń przemieszczania się oraz w związku z obawami z korzystania z komunikacji publicznej zaobserwowaliśmy kilka zjawisk – wyjaśnia Radosław Grzela, dyrektor Spotawheel Polska.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe funkcje w CEPiK. Teraz łatwiej sprawdzić historię używanego auta

Po pierwsze zdecydowanie zwiększyło się zainteresowanie tanimi samochodami do szybkiego odbioru. Prawdopodobne jest, że ten trend umocni się w następnych tygodniach. Po drugie zwiększył się udział sprzedaży zdalnej. W ciągu ostatniego roku działalności udział ten oscylował w granicach 10-20 procent miesięcznie. W ostatnich tygodniach marca zwiększył się znacząco przekraczając 50 procent. Po trzecie Spotawheel odnotował zwiększone zainteresowanie opcją finansowania zakupu.

– To, co zauważyliśmy u nas prawdopodobnie pojawi się również na ogólnopolskim rynku. Czyli odwrót w stronę tańszych samochodów. Z naszej własnej analizy ofert dealerskich wynika, że przez ostatnie pół roku udział ofert o wartości do 34 tys. zmalał z 70 proc. w październiku i i listopadzie do 64 proc. w styczniu i lutym, po czym nieznacznie wzrósł w marcu. Prawdopodobnie tańszych ofert w stosunku do całości rynku będzie coraz więcej ” – dodaje Radosław Grzela.

CZYTAJ TAKŻE: Wydłużono czas na rejestrację auta używanego z zagranicy

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Genewa 2019 | Volkswagen T-Roc R: Uderzenie gorąca

Cupra Ateca to dotąd jedyny SUV spośród marek popularnych Grupy VAG, który mógł przyspieszyć ...

Toyota inwestuje kolejne 200 mln dolarów w startupy

Toyota będzie wspierać start-upy własnym kapitałem, a tym samym wiązać na przyszłość młode firmy ...

Jazda kabrioletem bardziej bezpieczna niż coupe

Amerykańscy specjaliści dowiedli, że jeżdżąc kabrioletem nie musisz się czuć mniej bezpiecznie niż w ...

Elektryczna ofensywa Grupy PSA

Już od przyszłego roku Peugeot Expert, Citroën Jumpy, Opel Vivaro i Vauxhall Vivaro będą ...

Prawo jazdy: od czerwca młodzi kierowcy zapłacą więcej

Zapowiadanych ograniczeń dla młodych kierowców na razie nie będzie, ale będą oni musieli przejść ...

Prawie 30 proc. Polaków myśli o zakupie auta elektrycznego

Rośnie liczba Polaków zainteresowanych zakupem elektrycznego samochodu. Z raportu barometr Nowej Mobilności przygotowanego przez ...