Osoby poszukujące samochodu używanego mają powody do zadowolenia. W życie weszły zmiany w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Dzięki nim w systemie będzie więcej informacji dotyczących historii używanego auta.

CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, otrzymał nowe funkcje. Teraz w ramach usługi „Historia Pojazdu” oraz „Mój Pojazd” będzie można dodatkowo dowiedzieć się takich informacji jak:
– kiedy został wykonany odczyt drogomierza wraz ze stanem oraz przyczyną,
– data wymiany drogomierza,
– informacje o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego,
– data wygaśnięcia polisy OC,
– data zgłoszenia o kradzieży oraz data odnalezienia pojazdu,
– data dodatkowego badania technicznego,
– informacja o szkodach istotnych.

Wprowadzone funkcje do CEPiK 2.0 niosą ze sobą wiele korzyści. Wśród nich można wymienić choćby utrudnienie fałszowania rzeczywistego przebiegu. Będzie to efekt informacji takich jak m.in. daty wymiany drogomierza oraz jego odczyt i przyczyny, dlaczego to nastąpiło. To spowoduje, że w systemie będzie ślad związany z ewentualnymi modyfikacjami. Nowością jest też fakt, że poza obowiązkowym spisaniem przebiegu przy badaniu technicznym pojazdu na Stacji Kontroli Pojazdów, teraz będzie on również odnotowywany np. przy kontroli drogowej. To pozwoli na dokładniejsze określenie jak był dany samochód eksploatowany.

CZYTAJ TAKŻE: Najczęściej kupowane auta używane w 2019 roku

Kolejnym udogodnieniem jest pojawienie się w CEPiK informacji o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego oraz czy pojazd został ponownie poddany badaniu technicznemu. Co ważne nie będzie to „sucha” informacja. W tym przypadku zostanie też wskazany powód takich działań. Jeżeli auto miała dużą szkodę, to taka wzmianka również zostanie wgrana do systemu. Tym samym osoby zastanawiające się nad zakupem używanego pojazdu będą mogli w łatwiejszy sposób określić jego historię, zarówno pod względem stanu technicznego, jak też kolizji czy dodatkowych badań technicznych. Z pewnością dla wielu są to dobre zmiany. W końcu dzięki temu jest szansa, że ukróci się proceder związany m.in. z kręceniem liczników czy zlepianiu samochodu z dwóch i sprzedawaniu go jako bezwypadkowy.

Nowością jest też informacja dotycząca wygaśnięcia polisy OC. Tym samym w prosty sposób będzie można sprawdzić do kiedy obowiązuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Trzeba jednak pamiętać, że informacja zawarta w systemie dotycząca daty wygaśnięcia polisy OC, nie jest jednoznaczna z automatycznym przedłużaniem jej ważności, gdy pojazd zmienia swojego właściciela. Ważną dla wielu zmianą jest też wprowadzenie informacji dotyczącej kradzieży auta. Nie trzeba wybierać się na komisariat policji, aby dowiedzieć się czy dany pojazd nie został skradziony. Wystarczy wejść w historię samochodu w CEPiK i sprawdzić, czy są jakieś zgłoszenia w tym przypadku.

CZYTAJ TAKŻE: Najszybciej i najwolniej sprzedające się auta używane w Polsce

Nowa funkcjonalność CEPiK 2.0 z pewnością przyczyni się do większej świadomości odnośnie historii pojazdu. Dla wielu osób, w szczególności tych poszukujących używanego auta, może to być jednym z głównym narzędzi i zarazem zabezpieczeniem, aby nie trafić na przysłowiową „minę”. Tego typu rozszerzenia powoli kierują nas w dobrą stronę, gdzie transparentność, w tych kwestiach, jest nad wyraz ważna.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ukraina: Gwałtownie rośnie popyt na (używane) elektryki

Na Ukrainie jeździ już około 13 tysięcy samochodów elektrycznych. W ciągu 9 miesięcy sprzedaż ...

Bentley Flying Spur: Najładniejsza z limuzyn

Bentley zaprezentował swojego luksusowego sedana Flying Spur. Z poprzednika została została tylko... nazwa. Już ...

Wszystko co wiemy o nowej Skodzie Octavii

Premiera nowej Skody Octavii odbędzie się 11 listopada w Pradze. Sprawdzamy, co już wiemy ...

Budowa najdłuższej ekspresówki w Polsce się rozkręca

Prawie 830 mln zł na kolejny fragment najdłuższej drogi ekspresowej w Polsce. Rusza budowa ...

Audi: Samouczące się oprogramowanie zastąpi kontrolerów jakości

Audi sprawdza zastosowanie deep learning (samouczenie się maszyn) do wyszukiwania usterek podczas produkcji karoserii ...

Top 20: Czym jeżdżą w USA

W pierwszym półroczu w USA sprzedało się nieco ponad 8,61 miliona samochodów. Sprawdzamy pierwszą ...