Osoby poszukujące samochodu używanego mają powody do zadowolenia. W życie weszły zmiany w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Dzięki nim w systemie będzie więcej informacji dotyczących historii używanego auta.

CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, otrzymał nowe funkcje. Teraz w ramach usługi „Historia Pojazdu” oraz „Mój Pojazd” będzie można dodatkowo dowiedzieć się takich informacji jak:
– kiedy został wykonany odczyt drogomierza wraz ze stanem oraz przyczyną,
– data wymiany drogomierza,
– informacje o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego,
– data wygaśnięcia polisy OC,
– data zgłoszenia o kradzieży oraz data odnalezienia pojazdu,
– data dodatkowego badania technicznego,
– informacja o szkodach istotnych.

Wprowadzone funkcje do CEPiK 2.0 niosą ze sobą wiele korzyści. Wśród nich można wymienić choćby utrudnienie fałszowania rzeczywistego przebiegu. Będzie to efekt informacji takich jak m.in. daty wymiany drogomierza oraz jego odczyt i przyczyny, dlaczego to nastąpiło. To spowoduje, że w systemie będzie ślad związany z ewentualnymi modyfikacjami. Nowością jest też fakt, że poza obowiązkowym spisaniem przebiegu przy badaniu technicznym pojazdu na Stacji Kontroli Pojazdów, teraz będzie on również odnotowywany np. przy kontroli drogowej. To pozwoli na dokładniejsze określenie jak był dany samochód eksploatowany.

CZYTAJ TAKŻE: Najczęściej kupowane auta używane w 2019 roku

Kolejnym udogodnieniem jest pojawienie się w CEPiK informacji o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego oraz czy pojazd został ponownie poddany badaniu technicznemu. Co ważne nie będzie to „sucha” informacja. W tym przypadku zostanie też wskazany powód takich działań. Jeżeli auto miała dużą szkodę, to taka wzmianka również zostanie wgrana do systemu. Tym samym osoby zastanawiające się nad zakupem używanego pojazdu będą mogli w łatwiejszy sposób określić jego historię, zarówno pod względem stanu technicznego, jak też kolizji czy dodatkowych badań technicznych. Z pewnością dla wielu są to dobre zmiany. W końcu dzięki temu jest szansa, że ukróci się proceder związany m.in. z kręceniem liczników czy zlepianiu samochodu z dwóch i sprzedawaniu go jako bezwypadkowy.

Nowością jest też informacja dotycząca wygaśnięcia polisy OC. Tym samym w prosty sposób będzie można sprawdzić do kiedy obowiązuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Trzeba jednak pamiętać, że informacja zawarta w systemie dotycząca daty wygaśnięcia polisy OC, nie jest jednoznaczna z automatycznym przedłużaniem jej ważności, gdy pojazd zmienia swojego właściciela. Ważną dla wielu zmianą jest też wprowadzenie informacji dotyczącej kradzieży auta. Nie trzeba wybierać się na komisariat policji, aby dowiedzieć się czy dany pojazd nie został skradziony. Wystarczy wejść w historię samochodu w CEPiK i sprawdzić, czy są jakieś zgłoszenia w tym przypadku.

CZYTAJ TAKŻE: Najszybciej i najwolniej sprzedające się auta używane w Polsce

Nowa funkcjonalność CEPiK 2.0 z pewnością przyczyni się do większej świadomości odnośnie historii pojazdu. Dla wielu osób, w szczególności tych poszukujących używanego auta, może to być jednym z głównym narzędzi i zarazem zabezpieczeniem, aby nie trafić na przysłowiową „minę”. Tego typu rozszerzenia powoli kierują nas w dobrą stronę, gdzie transparentność, w tych kwestiach, jest nad wyraz ważna.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Volvo V60 Cross Country: Hej, przygodo!

To naprawdę magiczne pudełko – można je nieco wydłużyć lub skrócić, podnieść lub opuścić, ...

Holender nowym prezesem Audi

Audi powołało nowego prezesa. 57-letni Bram Schot urodził się w Amsterdamie. Oficjalnie Bram Schot ...

Samochody Baojun E100 electric na placu fabryki SAIC-GM-Wuling Automobile Co. w Liuzhou

Europejczycy inwestują w samochody elektryczne w… Chinach

Europa pozostaje daleko w tyle za Chinami zarówno w produkcji samochodów elektrycznych, jak i ...

Autostrada A18

A18: Znowu szukają firm do przebudowy „najdłuższych schodów Europy”

Jest nowy przetarg na budowę strategicznej dla ruchu w kierunku Niemiec autostrady A18. Ogłoszony ...

Rozbijesz auto, sam powalczysz o odszkodowanie?

Projekt ustawy o tzw. kancelariach odszkodowawczych może wykluczyć bezgotówkową likwidację szkód komunikacyjnych. Tak przynajmniej ...

Będzie 30 proc. dopłaty do auta na prąd. Rozporządzenie już podpisane

Rozporządzenie o dopłatach dla osób fizycznych kupujących samochody elektryczne zostało dziś podpisane przez ministra ...