Skąd i jakie motocykle sprowadzają Polacy?

W 2023 roku ponad połowa sprowadzonych do Polski motocykli pochodziła z Niemiec. Cena transportu motocykla od naszych zachodnich sąsiadów wzrosła o 12,2 proc. Widoczny był spadek zainteresowania transportem motocykli z Francji.

Publikacja: 27.02.2024 17:32

W 2023 roku Honda zdetronizowała Yamahę

W 2023 roku Honda zdetronizowała Yamahę

Foto: mat. prasowe

Od lat Niemcy należą do krajów, z których Polacy sprowadzają motocykle najchętniej. W 2023 po raz drugi udział Niemiec w zleceniach na transport motocykla przekroczył 50 proc. Co ciekawe, na drugie miejsce powróciła Wielka Brytania, a z kolei Francja znalazła się dopiero na piątym miejscu. 

clicktrans

Po dwóch latach na pozycję lidera powróciła Honda detronizując markę Yamaha. Udział motocykli marki Honda w zleceniach na transport motocykla do Polski w 2023 roku wyniósł 20,4 proc. (2,6 proc. więcej niż w 2022 roku). W  2023 roku po raz pierwszy zaobserwowaliśmy tak niewielkie zmiany cen transportu na popularnych trasach w porównaniu z rokiem poprzednim. Na trasach z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii ceny nieznacznie spadły, a z Włoch, Belgii i Holandii - wzrosły, jednak różnice były symboliczne.

Czytaj więcej

Polski motocykl wygrał dwie prestiżowe nagrody w USA

Honda najpopularniejszą marką sprowadzaną przez Polaków

Jedynie w przypadku Niemiec wzrost cen był bardziej widoczny i średnia cena wzrosła o 12,2 proc. Średnia cena transportu motocykla wzrosła, ale niewiele - o niecałe 4 proc. - W transporcie motocykli zaobserwowaliśmy mniej wahań cenowych niż w transporcie samochodów czy przeprowadzkach. Po dużych wzrostach cen w 2022 roku przyszedł czas na stabilizację. Przewoźnicy dostosowali się do sytuacji gospodarczej. Motocykle mogą też stanowić doładunek, co może wpływać korzystnie na cenę transportu - mówi Michał Brzeziński, CEO Clicktrans.

clicktrans

Czytaj więcej

Volkswagen Amarok: Coś więcej niż wół roboczy
Dwa Kółka
To jest chyba najdziwniejszy pojazd BMW. Coś między skuterem a motocyklem
Dwa Kółka
Ten motocykl zbudowano w Rzeszowie. Wygrał na największym festiwalu motocyklowym
Dwa Kółka
Suzuki Hayabusa obchodzi swoje 25-lecie. Specjalna wersja na urodziny
Dwa Kółka
Co dziesiąty rower wyprodukowany w Europie powstał w Polsce
Dwa Kółka
Kultowa marka motocykli zostanie wskrzeszona? Fani czekają na inwestora