Zwykły bonus rowerowy wzrośnie o 50 proc. z 200 do 300 euro i nie będzie zależny od innej pomocy udzielonej przez władze samorządowe. Będzie przysługiwać osobom, które zgłaszają w urzędach podatkowych przychody referencyjne (RFR) do 13 489 euro. Osoby niepełnosprawne i takie o deklarowanych dochodach do 6300 euro będą korzystać z dopłaty o 100 proc. większej — 400 euro.

Czytaj więcej

Trójkołowe skutery na prawo jazdy kat. B. mogą zdominować rynek

Rząd przewidział także pomoc dla użytkowników rowerów specjalnego przeznaczenia: towarowych, do holowania przyczep na kółkach, składaków. Te bardziej kosztowne zakupy będą łatwiejsze dzięki dopłacie 1000 euro. Osoby niepełnosprawne i takie o dochodach do 6300 euro będą korzystać z dopłaty 2 tys. euro. Wszystkie pozostałe rodzaje rowerów będą uprawnione do korzystania z pomocy w wysokości 40 proc. ceny kupna, maksimum 150 euro.

Przy okazji zwiększono dwukrotnie premię przy zamianie pojazdu emitującego spaliny na pojazd z zerową emisją spalin. Osoby, które postanowią zamienić starego kopciucha na e-rower dostaną premię 1500 euro, a niepełnosprawni lub mało zarabiający nawet 3 tys. euro. Od 1 stycznia 2023 premia przy takiej zamianie będzie dostępna dla kilku członków tej samej rodziny — podała agencja AFP.

Czytaj więcej

Marki samochodowe zaczynają rozwijać własne sieci sprzedaży aut używanych